Powiat węgorzewski
- powiat wegorzewski w liczbach
- liczba gmin: 3
- liczba mieszkańców: 23 770
- powierzchnia: 693,43 km2
- Lokalizacja
- położenie geograficzne: Powiat węgorzewski został wyodrębniony z powiatu giżyckiego w 2002 roku. Położony jest w województwie warmińsko-mazurkim, w jego północno-wschodniej części. Sąsiaduje z obwodem kaliningradzkim, a także z powiatami: giżyckim, kętrzyńskim, gołdapskim. Tereny powiatu węgorzewskiego ukształtowane zostały przez lodowiec, dominują to wzgórza i jeziora. Na terenie powiatu znajduje się dużo zbiorników wodnych. Zajmują one powierzchnię ok. 100 km2. Istotny wpływ na atrakcyjność regionu mają również duże powierzchnie leśne - prawie 140 km2. Jest to powiat atrakcyjny dla turystów. Baza turystyczna jest doskonale zorganizowana. Klimat określany jest jako chłodny i wilgotny.
- siedziba władz powiatu: Węgorzewo
- Turystyka
- Kościół św. Piotra i Pawła w Węgorzewie;
- Zamek krzyżacki w Węgorzewie;
- Kanał Młyński w Węgorzewie
- Ratusz w Węgorzewie;
- Dwór klasycystyczny w Dąbrówce;
- Bunkry w Mamerkach;
- Pałac w Sztynorcie;
- Ciekawostki
- warto wiedzieć: W powiecie węgorzewskim utworzono dużą ilość rezerwatów. Jednym z najsłynniejszych jest rezerwat "Siedmiu Wysp". Rezerwat ten, o powierzchni 1006,83 ha, od 1984 roku jest wpiany na listę obszarów cennych przyrodniczo w skali międzynarodowej. Położony jest na jeziorze Oświn i przylegających do niego terenach. Do ważniejszych gatunków występujących na terenie rezerwatu należą: gęgawa, cyraneczka, kania czarna, orlik krzykliwy, derkacz, żuraw.
- pozycja w rankingu: Na terenie powiatu węgorzewskiego znajduje się jezioro Mamry, które jest drugim największym jeziorem w Polsce.