Powiat tarnogórski
- Powiat tarnogórski w liczbach
- liczba gmin: 9
- liczba mieszkańców: 138 458
- powierzchnia: 642,63 km²
- Lokalizacja
- położenie geograficzne: Powiat tarnogórski usytuowany jest w województwie śląskim, w północno-zachodniej jego części. Powiat ten graniczy z powiatami: będzińskim, myszkowskim, lublinieckim, gliwickim, strzeleckim oraz miastami na prawach powiatu: Zabrzem, Gliwicami, Bytomiem, Piekarami Śląskimi. Powiat tarnogórski położony jest na styku Niziny Śląskiej i Wyżyny Śląskiej. Wpływa to na zróżnicowanie krajobrazu w różnych częściach powiatu oraz na sektory gospodarki, które się tam rozwijają. Na południu powiat wykazuje duże uprzemysłowienie, na północny znajdują się tereny rolniczo-leśne. Rzeki przepływające przez powiat to m.in.: Stoła, Brynica, Mała Panew.
- siedziba władz powiatu: Tarnowskie Góry
- Turystyka
- Pałac Donnersmarcków w Kaletach
- Kościół św. Franciszka z Asyżu w Kaletach
- Kaplica św. Marka w Żyglinie
- Cmentarz żydowski w Miasteczku Śląskim
- Spichlerz dworski w Miasteczku Śląskim
- Muzeum Chleba w Radzionkowie
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
- Dzwonnica Gwarków w Tarnowskich Górach
- Ratusz miejski w Tarnowskich Górach
- Ciekawostki
- warto wiedzieć: Tarnowskie Góry są kolebką kruszcowego górnictwa polskiego. Obecnie można odwiedzić tam zabytkową kopalnię srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga. Oba miejsca umożliwiają zapoznanie się z historią wydobywania srebra w Polsce, z używanymi do tego celu maszynami, a także pozwalają na obserwowanie np. stalaktytów, podziemnych cieków itp.
- pozycja w rankingu: Powiat tarnogórski jest jednym z najsilniej zaludnionych i zurbanizowanych powiatów w wojewódtwie śląskim. Prawie 69 % mieszkańców powiatu mieszka na terenie miast, a na 1 km2 przypada 216 mieszkańców.