Powiat szczycieński
- powiat szczycieński w liczbach
- liczba gmin: 8
- liczba mieszkańców: 69 511
- powierzchnia: 1 933,1 km2
- Lokalizacja
- położenie geograficzne: Powiat szczycieński położony jest w województwie warmińsko-mazurskim, w jego południowej części. Sąsiaduje z powiatami: przasnyskim, ostrołęckim, olsztyńskim i nidzickim. Około 70% powiatu stanowią tereny chronionych rezerwatów. Występują tam bardzo rzadkie rośliny, m.in. kosaciec syberyjski, zwierzęta, m.in. kraska oraz liczne pomniki przyrody. Warunki klimatyczne są dość niekorzystne. Powiat szczycieński jest jednym z najchłodniejszych w Polsce. Ukształtowanie terenu powiatu piskiego jest dość zróżnicowane.
- siedziba władz powiatu: Szczytno
- Turystyka
- Zamek krzyżacki w Szczytnie;
- Muzeum Mazurskie w Szczytnie;
- Kościół ewangelicko-augsburski w Szczytnie;
- Budynek Poczty w Szczytnie;
- Ratusz w Pasymiu;
- Zespół młyński w Pasymiu;
- Cmentarze w Pasymiu;
- Wieża ciśnień w Pasymiu;
- Chaty mazurskie w Szczytnie;
- Kaplica Babtystów Chrześcijan w Szymanach;
- Budynki folwarczne w Rańsku;
- Muzeum Regionalne w Sąpłatach.
- Ciekawostki
- warto wiedzieć: Tereny powiatu szczycieńskiego są niezywkle osobliwe pod względem występującej tam flory i fauny. Wiele gatunków jest unikatowych. Do rzadkich roślin występujących na terenie powiatu szczycieńskiego należą: chemedafne północna, sasanka otwarta, kosaciec syberyjski, arnika górska, storczyki. Rzadkie zwierzęta tych terenów to: orzeł bielik, kobuz, bocian czarny, sowa włochatka, cietrzew, kraska.
- pozycja w rankingu: Na terenie powiatu szczycieńskiego znajduje się pomnik przyrody - świerk. Jest to największy tego typu okaz w Polsce. Jego wymiary to: obwód 400 cm, wysokość 48 m. Świerk ten rośnie w okolicach wsi Gizewo, w Nadleśnictwie Szczytno. Drzewo nadal jest żywe.