Powiat starachowicki
- powiat starachowicki w liczbach
- liczba gmin: 5
- liczba mieszkańców: 94 395
- powierzchnia: 523,27 km2
- Lokalizacja
- położenie geograficzne: Powiat starachowicki położony jest w województwie świętokrzyskim, w jego północnej części. Obszar ten obejmuje dolinę rzeki Kamienna. Główne rzeki przepływające przez obszary powiatu starachowickiego to m.in. Kamienna, Iłżanka, Lubianka, Świślina. Sąsiaduje z powiatami: skarżyskim, radomskim, szydłowieckim, kieleckim, ostrowieckim. Na terenie powiatu występują zróżnicowane gleby. Do najczęściej występujących upraw należą zboża oraz ziemniaki. Ogólnie obszary o rolniczym charakterze zajmują 45% powierzchni całkowitej powiatu. Podobną powierzchnię zajmują obszary pokryte lasem, z urozmaiconą florą i fauną. Klimat powiatu jest dość ciepły. Średnia temperatura roczna wynosi ok. 8 st.C, a opady utrzymują się na poziomie 650 mm.
- siedziba władz powiatu: Starachowice
- Turystyka
- Wielki Piec w Starachowicach
- Cmentarz katolicki w Starachowicach
- Kościół Świętej Trójcy w Starachowicach
- Zespół kościelno–klasztorny cystersów w Wąchocku
- Kaplica Św. Rocha w Wąchocku
- Kościół parafialny w Pawłowie
- Dwór z XIX w. w Pawłowie
- Zapora w Brodach
- Dwór Prendowskich w Mirzcu
- Ciekawostki
- warto wiedzieć: Już od XVII wieku w jednej z miejscowości powiatu starachowickiego - Iłży, praktykowany jest zwyczaj barabanienia. Barabanienie to tradycja uderzania w duży kocioł podczas nocy Wielkanocnej: Wielka Sobota - Wielka Niedziela. Mężczyźni niosą kocioł (przechowywany na co dzień w miejscowym kościele), zatrzymują się od czasu do czasu i bębnią. Do niesienia kotła wybierani są tylko niektórzy mężczyźni, gdyż możliwość ta przechodzi z ojca na syna.
- pozycja w rankingu: W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zobaczyć można największą maszynę parową na świecie.