Powiat nidzicki
- powiat nidzicki w liczbach
- liczba gmin: 4
- liczba mieszkańców: 33 949
- powierzchnia: 960,7 km2
- Lokalizacja
- położenie geograficzne: Powiat nidzicki należy do obszaru Pojezierza Mazurskiego. Położony jest w województwie warmińsko-mazurskim, w jego południowej części. Sąsiaduje z powiatami: ostródzkim, olsztyńskim, mławski, działdowskim, szczycieńskim, przasnyskim. Podstawą gospodarki na tych terenach jest rolnictwo. Duża ilość zasobów leśnych stanowi podstawy do rozwoju produkcji w sektorze meblarskim. Obszar powiatu nidzickiego należy do "Zielonych Płuc Polski". W powiecie nidzickim usytuowane są liczne miejsca objęte ochroną rezerwatową. W okolicach jeziora Orłowo w powiecie nidzickim znajdują się stanowiska żółwia błotnego, unikalne w skali Polski.
- siedziba władz powiatu: Nidzica
- Turystyka
- Zamek krzyżacki w Nidzicy;
- Browar Zamkowy w Nidzicy;
- Łyński Młyn w Nidzicy;
- Klasztorek w Nidzicy;
- Kościół w Zaborowie;
- Zespół urbanistyczny w Janowie;
- Zespół gorzelni w Wólce Orłowskiej;
- Kurhany w Janowcu Kościelnym;
- Hodowla strusi afrykańskich i zwierząt egzotycznych w Siemianowie.
- Ciekawostki
- warto wiedzieć: Zamek w Nidzicy jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Początki zamku datuje się na rok 1266, kiedy powstał w Nidzicy pierwszy, drewniany budynek zamkowy. Przez lata zamek był modernizowany, zmieniany, niszczony i odbudowywany. Zamek, który z czasem przyjął wygląd pasujący do architektury gotyckiej, ostatecznie odremontowano w roku 1965 i oddano do użytku jako hotel, restaurację i muzeum. Kiedy w 1410 roku zamek dostał się w krzyżackie ręce, miejscowi ludzie odczuli to bardzo boleśnie. W zbiorach muzealnych znajdują się skargi pisane przez okolicznych mieszczan do króla Polski. Są one datowane na XV w i dotyczą sposobu w jaki prokurator zamku traktował mieszczan. Podobno prokurator Kynsberg z Niborka był tak okrutnym człowiekiem, iż za niewielkie wykroczenia lub tylko podejrzenia, karał śmiercią bądź poważnym okaleczeniem.
- pozycja w rankingu: Na terenia powiatu nidzickiego, we wsi Tatary, znajduje się jeden z największych na Mazurach, głaz narzutowy. Przyniesiony został on przez lodowiec. Jego wymiary to: obwód 1900 cm, długość 6,5 m, szerokość 4 m, wysokość 1,8 m. Nazywany jest Kamieniem Tatarskim. Związana jest z nim legenda, o tatarskim wodzu, który został zastrzelony przy tym głazie. Kula, która go zabiła, utkwiła w głazie. Według legendy, kulę wystrzelił jeden z mieszkańców Nidzicy. Czyn ten uratował miasto przed najazdem tatarów.