Powiat gołdapski
- powiat Gołdapski w liczbach
- liczba gmin: 3
- liczba mieszkańców: 26 844
- powierzchnia: 771,93 km2
- Lokalizacja
- położenie geograficzne: Powiat gołdapski usytuowany jest w województwie warmińsko-mazurskim, w jego północno-wschodniej części. Powiat sąsiaduje z powiatami: oleckim, giżyckim, węgorzewskim, suwalskim. Graniczy również z Obwodem Kaliningradzkim. Powiat jest jednym z atrakcyjniejszych turystycznie w Polsce. Na jego terenie występuje wiele zbiorników wodnych oraz lasów. Powiat rozwija się głównie dzięki rolnictwie i turystyce. Na terenie powiatu istnieje również przejście graniczne (w Gołdapi) z Rosją. W związku z tym, iż tereny powiatu gołdapskiego usytuowane są w różnych regionach geograficznych, występują na nich różnice w rzeźbie terenu i roślinności. Klimat panujący na terenie powiatu określany jest jako kontynentalny. Ziemie powiatu gołdapskiego należą do najchłodniejszych w województwie warmińsko-mazurskim.
- siedziba władz powiatu: Gołdap
- Turystyka
- Kościół w Rogalach;
- Zespół parkowo-pałacowy w Mieduniszkach Wielkich;
- Mosty w Stańczykach;
- Piramida w Rapie;
- Wieża ciśnień w Goładapi;
- Zespół pałacowy w Galwieciach;
- Kaplica baptystów w Baniach Mazurskich;
- Konkatedra NMP Matki Kościoła w Gołdapi;
- Zespół dworski w Grunajkach;
- Zespół dworski w Wólce.
- Ciekawostki
- warto wiedzieć: Pramida w Rapie wybudowana została w roku 1811. Projekt budowli stworzył duński rzeźbiarz Bertel Thorvaldsen. Piramida nawiązuje swoim kształtem do starożytnych piramid egipskich. Wymiary budynku to: bok podstawy - 10,4 m; wysokość - 15,9 m. Wybudowana została jako grobowiec dla rodu von Fahrenheid. Baron budując piramidę był pod wpływem modnych wówczas opowieści o unikatowych właściwościach piramid. Warunki jakie stworzono w piramidzie miały powodować mumifikację ciał. Jako pierwsza została pochowana w piramidzie córka barona Friedrich'a von Fahrenheid - Ninette. Z budowlą związanych jest wiele legend. Obecnie piramida znajduje się na liście zabytków. Początkowo zaniedbana odzyskuje swoją świetność.
- pozycja w rankingu: Powiat gołdapski jest najmniej zaludnionym powiatem ziemskim województwa warmińsko-mazurskiego - 34,78 osób/km², co daje powiatowi ostatnie 18 miejsce w rankingu.