Powiat buski
- powiat buski w liczbach
- liczba gmin: 8
- liczba mieszkańców: 73 940
- powierzchnia: 967,39 km2
- Lokalizacja
- położenie geograficzne: Powiat buski usytuowany jest w województwie świętokrzyskim, w jego południowo-wschodniej części. Sąsiaduje z powiatami: dąbrowskim, staszowskim, kieleckim, pińczowskim, kazimierskim. Klimat powiatu określany jest jako umiarkowany z cechami charakterystycznymi dla klimatu nizinnego. Średnia temperatura w ciągu roku waha się w granicach 7,8 st. C. Dużą część - prawie 80% powierzchni powiatu stanowią tereny rolnicze. Lasy to ok. 10%. Na terenie powiatu zorganizowanych jest kilka rezerwatów geologicznych, florystycznych, solnikowych. Obszar powiatu bogaty jest w złoża borowinowe, wody lecznicze (solanki), gips oraz siarkę. Dzięki odpowiedniemu klimatowi i zasobom naturalnym kilka miejscowości powiatu ma charakter zdecydowanie uzdrowiskowy np. Solec-Zdrój.
- siedziba władz powiatu: Busko-Zdrój
- Turystyka
- Rezerwat w Skrocicach
- Kościół w Stopnicy
- Groty gipsowe w Siesławicach
- Rezerwat stepowy w Skorocicach
- Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Busko-Zdroju
- Zamek Dersława w Busko-Zdroju
- Kościół św. Marcina z Tours w Pacanowie
- Kościół Świętych Piotra i Pawła w Stopnicy
- Dom Długosza w Wiślicy
- Ciekawostki
- warto wiedzieć: Jedna z gmin powiatu buskiego to Pacanów. Ta niewielka wieś rozsławiona została przez Kornela Makuszyńskiego, autora bajek dla dzieci. To właśnie do Pacanowa wybiera się bohater jednej z opowieści - Koziołek Matołek. W 2003 roku w Pacanowie został zorganizowany "Festiwal Kultury Dziecięcej", który przyciąga małych miłośników literatury.
- pozycja w rankingu: W siepniu 2009 roku pismo "Wspólnota" ogłosiło zwycięzców rankingu "Najzamożniejsze samorządy". Powiat buski zajął drugie miejsce w swoim województwie i trzynaste w Polsce, co stawia go w ścisłej czołówce samorządów z najwyższym dochodem przypadającym na jednego mieszkańca.