Powiat braniewski
- powiat braniewski w liczbach
- liczba gmin: 7
- liczba mieszkańców: 44 067
- powierzchnia: 1 204,54 km2
- Lokalizacja
- położenie geograficzne: Powiat braniewski usytuowany jest w województwie warmińsko-mazurskim, a dokładniej w jego północno-zachodniej części. Do sąsiadów tego powiatu należą powiat lidzbarski, elbląski i bartoszycki. Powiat sąsiaduje również z Obwodem Kaliningradzkim. Północną granicę powiatu stanowi Zalew Wiślany. Przez powiat przepływa rzeka Pasłęka, która stanowi doskonały obiekt na turystyczne wyprawy kajakowe. Na terenie powiatu braniewskiego usytuowane są 4 rezerwaty przyrody i kilka innych obszarów objętych ochroną.
- siedziba władz powiatu: Braniewo
- Turystyka
- Rezerwaty przyrody: Doliny Rzeki Wałszy, Torfowiskowy Osiek II, Ostoja Bobrów na rzece Pasłęce, Brzozy Niskiej k. Cielętnika;
- Bazylika św. Katarzyny w Braniewie;
- Collegium Hosianum w Braniewie;
- Zespół katedralny (Muzeum Mikołaja Kopernika, kanonie, Wieża Kopernika, Wieża Radziejowskigo, Bazylika Archikatedralna) we Fromborku;
- Baszta Żeglarska we Fromborku;
- Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie;
- Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie;
- Kościół parafialny św. Antoniego w Braniewie;
- Prywatne ZOO w Dębinach.
- Ciekawostki
- warto wiedzieć: W powiecie braniewskim, we Fromborku, znajduje się ogromny zespół katedralny, zamieszkiwany kiedyś przez wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Pracując właśnie w tym mieście, uczony ten "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", co oznacza, że odkrył heliocentryczną budowę Układu Słonecznego. To przełomowe wydarzenie miało ogromny wpływ na dalszy rozwój wiedzy o kosmosie.
- niespotykane: W okolicy zespołu katedralnego we Fromborku rośnie Limba syberyjska. Drzewko to jest tzw. samosiejką. Jest okazem unikalnym, gdyż klimat Europy nie sprzyja tym roślinom i po prostu nie występują one w tej szerokości geograficznej.