Booking.com
 1. Zielona Góra w liczbach
  • powierzchnia: 58 km2
  • liczba ludności: 117 523
 2. Lokalizacja
  • położenie geograficzne: Miasto leży w środkowo-zachodniej części Polski. Położone jest na zboczu doliny Odry, w punkcie przecięcia z pasmem siedmiu wzgórz, czyli Wałem Zielonogórskim. Zielona Góra od północno-zachodniej strony graniczy z Niecką Płotowską, a od północno-wschodniej z Niecką Chynowską.
  • województwo: lubuskie
 3. Turystyka
  • Konkatedra pw. św. Jadwigi – najstarsza budowla, datowany na II połowę XII wieku.
  • Ratusz i Stary Rynek – znajdują się w centralnej części miasta, niegdyś plac handlowy, obecnie główny punkt turystyczny. Ratuszowa wieża odznacza się lekkim odchyleniem od pionu.
  • Kościół pw. MB Częstochowskiej – wzniesiony w XVIII wieku jako zbór ewangelicki. Posiada piękny barokowy ołtarz główny, kamienną rokokową chrzcielnicę oraz wiele zabytkowych rzeźbionych płyt epitafijnych.
  • Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela – powstał na początku XX wieku dla parafii ewangelicko – augsburskiej. Po kilkunastu latach trafił pod opiekę katolików. Kościół odznacza się idealaną akustyką, dlatego też odbywają się w nim liczne koncerty.
  • Park Winny i Palmiarnia – Palmiarnię dobudowano w 1961 roku do domku winiarskiego. Jest to specyficzna restauracja, prócz spożywania posiłków można podziwiać tropikalną roślinność. Palmiarni otacza zrekonstruowana winnica.
 4. Ciekawostki
  • warto wiedzieć: Zielona Góra to miasto rekordów pogodowych. Najwalniejszą jak dotąd temperaturę odnotowano 19 sierpnia 1892, było to 38,9°C. Upały nawiedziły także miasto 1 sierpnia 1994 roku, kiedy to słupki rtęci osiągnęły 36,8°C. Zielona Góra ma na sowim koncie również rekord ujemnej temperatury. 28 lutego 1929 roku było -30,2°C.
  • pozycja w rankingu: 12. w ranking „Gazety Wyborczej”: miast, gdzie najlepiej dba się o lokalnych pracowników

Odległość miasta Zielona Góra od miast wojewódzkich

Łódź (~ 327 km.)
Opole (~ 261 km.)
Lublin (~ 593 km.)
Kraków (~ 446 km.)
Gdańsk (~ 409 km.)
Kielce (~ 448 km.)
Poznań (~ 129 km.)
Wrocław (~ 165 km.)
Olsztyn (~ 468 km.)
Rzeszów (~ 597 km.)
Szczecin (~ 215 km.)
Katowice (~ 367 km.)
Warszawa (~ 451 km.)
Białystok (~ 640 km.)
Bydgoszcz (~ 255 km.)

Odległość miasta Zielona Góra od miast powiatowych

Żary (~ 52 km.)
Żagań (~ 41 km.)
Słubice (~ 98 km.)
Sulęcin (~ 77 km.)
Wschowa (~ 66 km.)
Nowa Sól (~ 20 km.)
Świebodzin (~ 43 km.)
Międzyrzecz (~ 69 km.)
Zielona Góra (~ 351 km.)
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją