Booking.com
  1. Lublin w liczbach
    • Powierzchnia: 147 km2
    • liczba ludności: 353 483;
  2. Lokalizacja
    • położenie geograficzne: Lublin położony jest na Wyżynie Lubelskiej. Przez miasto przepływa Bystrztyca. Przez Lublin przepływają jeszcze trzy rzeki: Czerniejówka i Czechówka oraz Nędznica zwana również Krężniczanką.
    • województwo: lubelskie
  3. Turystyka
    • Brama Krakowska – Brama powstała w XIV wieku. W skład bramy wchodzi wieża oraz jej niższe przedramię. Brama ma kształt graniastosłupa czworobocznego. Wyższa część bramy jest ośmioboczna, na której znajduje się ogromny hełm z monogramem Stanisława Augusta. Codziennie w południe można wysłuchać hejnału Lublina granego z Bramy Krakowskiej.
    • Brama Rybna – Istnieje od XV wieku. Została całkowicie zrekonstruowana w 1954 roku. Brama usytuowana jest w kamienicach Rynek 5 i Grodzka 2. Było to słynne przejście prowadzące na Plac Rybny, gdzie handlowali mieszkańcy miasta.
    • Ratusz – budowla z lat 1827 – 1828. Usytuowany na Placu Łokietka. Budynek wybudowany został w stylu klasycystycznym. Podczas wojny Ratusz został uszkodzony i odbudowany w oryginalnym stylu. W ratuszu można obejrzeć słynny Philippa Dombecka "Wjazd generała Zajączka do Lublina"
    • Ul. Krakowskie Przedmieście. Dawniej ulica była zabudowana kamienicami jednego stylu. Dziś zabudowa poszczególnych obiektów różni się od siebie. Znajdują się na niej obiekty początku XIX wieku do lat 60 XX wieku. Od roku 1997 znaczna część ulicy została przeznaczona na deptak.
  4. Ciekawostki
    • pozycja w rankingu: 15 miejsce w ranking „Gazety Wyborczej”: miasta, gdzie najlepiej dba się o lokalnych pracowników.
    • warto wiedzieć: Lublin jest jednym z tylko trzech miast w Polsce, w którym jeżdżą trolejbusy. Szczególnie ważnym dla turystów może być trolejbus ZIU - tek. Jako jedyny posiada stoliki, bar i toaletę. Można podziwiać z niego uroki miasta.

Odległość miasta Lublin od miast wojewódzkich

Łódź (~ 267 km.)
Opole (~ 400 km.)
Kraków (~ 276 km.)
Gdańsk (~ 523 km.)
Kielce (~ 172 km.)
Poznań (~ 496 km.)
Wrocław (~ 466 km.)
Olsztyn (~ 380 km.)
Rzeszów (~ 169 km.)
Szczecin (~ 718 km.)
Katowice (~ 329 km.)
Warszawa (~ 186 km.)
Białystok (~ 258 km.)
Bydgoszcz (~ 453 km.)

Odległość miasta Lublin od miast powiatowych

Ryki (~ 76 km.)
Łuków (~ 94 km.)
Opole (~ 400 km.)
Chełm (~ 72 km.)
Zamość (~ 88 km.)
Łęczna (~ 25 km.)
Puławy (~ 57 km.)
Parczew (~ 59 km.)
Kraśnik (~ 52 km.)
Włodawa (~ 89 km.)
Świdnik (~ 9 km.)
Lubartów (~ 29 km.)
Biłgoraj (~ 96 km.)
Krasnystaw (~ 59 km.)
Hrubieszów (~ 123 km.)
Biała Podlaska (~ 113 km.)
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją