Booking.com
 1. Kraków w liczbach
  • Powierzchnia: 327 km2
  • liczba ludności: 765 583;
 2. Lokalizacja
  • położenie geograficzne: Kraków położony jest w południowej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Kraków „łączy” ze sobą kilka krain geograficznych: Bramę Krakowską, Kotlinę Sandomierską, Kotlinę Oświęcimską, Pogórze Zachodniobeskidzkie.
  • województwo: małopolskie
 3. Turystyka
  • Stare Miasto - Rynek Starego Miasta zachwyca swoja architekturą. Ważny jest fakt, że zachował on niezmieniony styl od czasów średniowiecza. Na Rynku Głównym znajdują się trzy kościoły, słynne Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza oraz najsłynniejszy zabytek wieża Mariacka, z której co godzinę można wysłuchać hejnału.
  • Wzgórze Wawelskie - wysokości 228 m. malowniczo położone przy lewym brzegu Wisły. Wzgórze jest zbudowane z silnych wapieni, na jego terenie istnieje wiele jaskiń m.in. Smocza Jama – ze słynnym smokiem wawelskim - atrakcyjna turystycznie. Obiektami zabytkowymi na wzgórzu są: Zamek Królewski i Katedra Św. Stanisława i Wacława.
  • Wieża Ratuszowa - Znajduje się w Zachodniej części Rynku Głównego. Budowla powstała na przełomie XIII/XIV wieku. Sam Ratusz, w latach świetności pełnił funkcje reprezentacyjne - zwiększało to rangę Krakowa. Użytkowany był także jako spichlerz miejski.
  • Sukiennice - Ich powstanie sięga XIII - ego wieku kiedy panował ks. Bolesław Wstydliwy. Pierwotnym stylem budowli był styl gotycki, jednak po pożarze w roku 1555 odbudowane zostały w stylu renesansowym.
 4. Ciekawostki
  • pozycja w rankingu: 2 miejsce w ranking „Gazety Wyborczej”: miast, gdzie najlepiej dba się o lokalnych pracowników.
  • warto wiedzieć: Rynek główny to ulubione miejsce...gołębi. Jest ich tam setki. Legenda głosi, że symbolizują one rycerzy, których czarodziejka zamieniła w te ptaki aby wydziobały kamyki z murów kościoła Mariackiego. Kamyczki zostały zamienione w złoto służące Henrykowi IV jako zapłata dla papieża za koronację. Książę stracił złoto w czasie podróży i wrócił do Krakowa. Jego rycerze nigdy nie odzyskali postaci ludzkiej.

Odległość miasta Kraków od miast wojewódzkich

Łódź (~ 227 km.)
Opole (~ 189 km.)
Lublin (~ 276 km.)
Gdańsk (~ 583 km.)
Kielce (~ 125 km.)
Poznań (~ 404 km.)
Wrocław (~ 283 km.)
Olsztyn (~ 498 km.)
Rzeszów (~ 176 km.)
Szczecin (~ 632 km.)
Katowice (~ 82 km.)
Warszawa (~ 304 km.)
Białystok (~ 492 km.)
Bydgoszcz (~ 439 km.)

Odległość miasta Kraków od miast powiatowych

Olkusz (~ 43 km.)
Tarnów (~ 94 km.)
Miechów (~ 41 km.)
Gorlice (~ 118 km.)
Bochnia (~ 44 km.)
Brzesko (~ 59 km.)
Wadowice (~ 44 km.)
Chrzanów (~ 46 km.)
Limanowa (~ 63 km.)
Zakopane (~ 101 km.)
Oświęcim (~ 62 km.)
Tarnowiec (~ 91 km.)
Myślenice (~ 30 km.)
Nowy Sącz (~ 89 km.)
Wieliczka (~ 16 km.)
Nowy Targ (~ 78 km.)
Proszowice (~ 36 km.)
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją