Jak założyć własnego bloga?

kategoria: Technologia   dodane: 17/06/2021
Założenie własnego bloga wydaje się na pozór bardzo łatwe - mnogość serwisów blogowych i hostingów oferujących skrypty do blogów daje w teorii duży wybór. Jednak na co należy zwrócić uwagę przy wyborze miejsca na naszego bloga?

Nakłady finansowe - czy warto płacić za bloga?

Duża część serwisów blogowych i hostingowych pobiera opłaty za swoje usługi. 

Jeżeli nasz blog ma bezpośrednio przynosić dochody lub np. promować produkty, których sprzedaż daje Nam dochody to nie jest duży problem. Ale co wtedy, gdy chcemy stworzyć bloga, który nie jest blogiem komercyjnym? 

Poza tym, nawet jeżeli nasz blog przyczynia się do naszych dochodów, to czy konieczne jest wnoszenie opłat?

Istnieją bezpłatne systemy blogowe, które na powierzchnii Twojego bloga emitują reklamy.

Dlatego świetnym wyborem wydaje się być platforma blogowa, która umożliwia posiadanie darmowego bloga bez limitów czasowych, ale z możliwością wykorzystania opcji wyłączenia reklam. 

I tutaj warto być pewnym, że "za darmo" nie oznacza np. promocji przez okres 2 miesięcy, a następnie, jeżeli nie dokonamy opłaty, to nasz blog zostanie wyłączony lub skasowany. 

Oczywiście, ważne jest też, aby reklamy nie były uciążliwe. 

 

Intuicyjny adres bloga - własna domena czy adres sugerowany przez dostawcę?

Adres url, pod którym widoczny będzie Nasz blog to bardzo ważny element. Na początek możemy skorzystać z domeny systemu blogowego - ważne, aby w nazwie był wyraz "blog" lub "blogi", wtedy sam adres sugeruje, że mamy do czynienia z blogiem.

Dobrze by było, aby platforma blogowa, z której skorzystamy dawała możliwość udostępniania bloga pod adresem Naszej domeny (jeśli oczywiście ją posiadamy). Niektóre platformy blogowe oferują taką możliwość całkowicie bezpłatnie, dlatego warto spojrzeć w ich kierunku.

 

Technologie mobilne.

W dzisiajszym świecie dominację wiodą urządzenia mobilne, dlatego wybierając platformę blogową warto wybrać taką, której blogi działają poprawnie i dobrze wyglądają, zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Oprócz samego wyglądu, przydatną opcją jest możliwość wygodnego dodawania wpisów na bloga z urządzenia mobilnego.

 

HTTPS/SSL czyli połączenia szyfrowane. 

Ważne jest, aby nasze blog działał w trybie SSL/HTTPS, dzięki czemu łącząc się do nieznanej i niepewnej sieci unikniemy zagrożenia, jakim jest przechwycenie naszych haseł, gdyż są przesyłane w sposób szyfrowany i nie grozi ich "podsłuchanie".

 

Bezpieczeństwo platformy blogowej.

W wypadku wyboru platformy blogowej w postaci hostingu z popularnym skryptem blogowym (np. WordPress), musimy pamiętać o częstych aktualizacjach. W wypadku otwartych skryptów blogowych ich źródła są dostępne publicznie, co daje możliwość wyłapywania przez hackerów błędów umożliwiających np. przejęcie kontroli nad blogiem. W wypadku zamkniętych źródeł platform blogowych tego typu problemów nie ma, a administratorzy czuwają i w razie czego aktualizują mechnizmy plaformy, przez co posiadacz bloga nie musi się martwić o aktualizacje.

 

Wygodny kontakt z obsługą platformy.

Platformy dużych, często międzynarodowych korporacji nie zawsze dają możliwość łatwego kontaktu - bardzo często ogranicza się to do automatów telefonicznych (w stylu "błękitna linia"), które wymagają od użytkownika dość dużo cierpliwości i działań w komunikacji z automatem, aby w końcu skontaktować się z konsultantem. Dlatego lepiej jest postawić na platformę, która udostępnia kontakt za pomocą formularza lub e-maila z kompetentnymi ludźmi, zorientowanymi technicznie, a nie z osobami, które jedynie powtarzają wyuczone regułki.

 

Podsumowanie.

Gdy podsumujemy powyższe postulaty, to platformą, która spełnia te wszystkie warunki jest serwis Blogi.pl. Serwis istnieje od roku 2002 i jest stabilną i rozpoznawalną marką. Ponadto ta platforma posiada kilka dodatkowych atutów:

- zestaw gotowych szablonów blogów z możliwością edycji styli CSS

- elastyczna konfiguracja bloga w opaciu o moduły (np. komentarze, księgi gości, kalendarze, strony statyczne itp)

- możliwość przeniesienia bloga opartego na skrypcie WordPress do platformy Blogi.pl

Zatem warto postawić na sprawdzoną i pewną markę.

 

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją