Zastanowimy się też nad ochroną dziecka w sieci i kontrolą rodzicielską dzięki czemu możesz zainstalować program słuchanie otoczenia telefonu zdalnie. To jak, możemy zaczynać?
-
Pierwszy telefon – o czym warto pomyśleć przed zakupem?
Zanim dokonasz zakupu pierwszego telefonu dla dziecka, pomyśl o kilku kwestiach. Pomogą Ci one podjąć właściwą decyzję:
-
Oceń czy dziecko potrzebuje telefonu czy tylko go chce.
-
Wysłuchaj argumentów dziecka.
-
Oceń czy dziecko jest wystarczająco dojrzałe.
-
Porozmawiaj z dzieckiem o wadach i zaletach posiadania telefonu.
-
Pomyśl o sposobach zapewnienia dziecku bezpieczeństwa.
Zakup pierwszego telefonu dla dziecka to odpowiedzialne zadanie. Bardzo ważnym elementem jest ocena czy Twoje dziecko faktycznie go potrzebuje. Dojeżdża na popołudniowe zajęcia? A może tylko chce pograć ze znajomymi? Zastanów się i przejdź do kolejnych kroków.
W dalszej kolejności porozmawiaj z dzieckiem i wysłuchaj jego argumentów. Zobaczysz wtedy czym ono się kieruje i dlaczego uważa, że potrzebuje telefonu.
Następny etap dotyczy oceny dojrzałości. Jako rodzic najlepiej znasz swoje dziecko i możesz przypuszczać, co Twoja pociecha będzie robić z telefonem.
Bardzo ważnym elementem jest też rzeczowa rozmowa na temat wad i zalet posiadania telefonu. Niech Twoje dziecko wie, że to nie jest zabawka, lecz niebezpieczne narzędzie.
Zadbaj też o to, by w razie zakupu posiadać wiedzę na temat sposobów zabezpieczenia telefonu przed popularnymi zagrożeniami. Pomocne w tym względzie będą aplikacje do kontroli rodzicielskiej.
-
Telefon dla dziecka – co zrobić po zakupie?
Jeśli zdecydujesz się na zakup, pamiętaj o zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa. Możesz to zrobić na wiele sposobów. Wśród nich najbardziej godne uwagi to:
-
częste rozmowy na temat korzystania z telefonu,
-
obserwacja zachowań (chowanie telefonu, wahania nastrojów, zniecierpliwienie),
-
wyrażanie troski o bezpieczeństwo dziecka,
-
pokazywanie pozytywnych wzorców i zachowań.
Telefon dla dziecka może wydawać się niewinną zabawką oraz źródłem rozrywki. Należy jednak mieć świadomość, że to dość naiwny pogląd. Zagrożenia w postaci wykorzystywania dzieci, groomingu czy podszywania się pod inne osoby są jak najbardziej realne, dlatego częste rozmowy z dzieckiem na temat sposobu korzystania z telefonu powinny być standardem w Twoim domu.
Bardzo pomocne będą też obserwacje zachowania dziecka. Czy Twoja pociecha korzysta z telefonu tylko wtedy, gdy potrzebuje? Czy może szybciej je obiad, by od razu wrócić do telefonu? Gdy rozmawiacie ze sobą widzisz zniecierpliwienie? Mogą to być objawy wczesnego uzależnienia lub wykorzystania telefonu w zły sposób.
Pamiętaj też o zapewnieniu kontroli rodzicielskiej. Pomoże Ci w tym aplikacja mSpy, dzięki której będziesz w stanie:
-
wprowadzać ograniczenia dla dziecka,
-
monitorować aktywność w mediach społecznościowych,
-
analizować lokalizację,
-
przeglądać historię połączeń i SMS-ów.
-
Zakup telefonu – w jakim wieku najlepiej?
Zgodnie z zaleceniami, zakup telefonu dla dziecka powinien nastąpić między 10. a 14. rokiem życia. Wszystko zależy jednak od rzeczywistej potrzeby Twojego dziecka oraz jego dojrzałości. Jeżeli dojeżdża do szkoły czy bierze udział w zajęciach pozalekcyjnych, posiadanie telefonu może okazać się niezbędne.
Pamiętaj jednak, że kontakt z ekranem wpływa negatywnie na zdrowie i rozwój dziecka. Kontakt ze sztucznym obrazem oraz dźwiękiem może się przekładać na późniejsze wady językowe i rozwojowe. Dlatego zalecamy zakup jak najpóźniej – w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie Twojego dziecka.
-
Podsumowanie
Jaki pierwszy telefon dla dziecka? Jak zapewne widzisz teraz, nie jest to aż tak istotne jak sam moment zakupu. Telefon to przydatne narzędzie, jednak w rękach dziecka może stać się zagrożeniem. Pamiętaj o tym przed zakupem pierwszego urządzenia i zadbaj o maksymalne zabezpieczenie pociechy przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Obserwuj, rozmawiaj i dbaj o właściwy poziom kontroli rodzicielskiej.