Jak rozpocząć przygodę z wędkarstwem?

kategoria: Turystyka   dodane: 07/09/2022
Do wędkowania potrzebujemy przede wszystkim legalnego terenu. Przyda się również odpowiedni sprzęt oraz akcesoria. Niektórzy traktują to jako hobby, inni zarabiają w ten sposób na życie. Co zatem trzeba wiedzieć, by to zacząć?

 

Najlepiej rozpocząć od wędkowania gruntowego. Jest to bardzo popularny sposób łowienia ryb. Nie trzeba się do tego nie wiadomo jak przygotowywać, doświadczenie też nie jest konieczne i przede wszystkim wystarczy podstawowy sprzęt. Doznać można przy tym niezapominanych przeżyć w kontakcie z przyrodą. Metoda ta wybierana jest często przez osoby starsze, które nie zawsze mają dobrą kondycję, ale nie zmienia to faktu, że każdy może tego spróbować. Jest to hobby, które mocno wciąga. Po złowieniu jednej ryby, chce się łowić więcej i więcej, czas leci bardzo szybko. Podczas wędkowania można się dobrze wyciszyć.

 

Zanim zdecydujemy się łowić na konkretnym terenie, warto wcześniej przed samą wyprawą nasypać przynętę, która spowoduje, że ławice ryb przypłyną do konkretnego miejsca. Przynętę podaje się na dnie, gdzie powinniśmy umieścić również ciężarek wraz z przeponą z haczykiem. Po zarzuceniu wędki trzeba pamiętać, aby żyłka była cały czas napięta, ponieważ zbyt duży luz może spowodować, że nie będziemy czuli czy ryba bierze czy nie. Wędkę można umieścić w podpórce. Trzymanie oburącz byłoby zbyt niewygodne, ponieważ trudno jest określić po jakim czasie od zarzucenia ryba chwyci przynętę.

 

W tej metodzie spławik jest zbędny. Jeśli ryba chwyci przynętę usłyszymy to za pomocą specjalnego sygnalizatora dźwiękowego lub swingera. Pokazać może to także wędka, która będzie się wtedy mocno uginać. Wyróżnić można kilka sposobów wędkarstwa gruntowego. Najpopularniejszymi są: metoda karpiowa oraz wędkarstwo feederowe. Różnią się od siebie jedynie sprzętem.

 

W co warto się wyposażyć?

 

Wędkować można na wiele sposobów. Do każdego z nich konieczny jest inny sprzęt. Do metody gruntowej będziemy potrzebować: wędki, kołowrotka, żyłki, koszyczka zanętowego oraz rurki antysplątaniowej, które zapobiegają splątywaniu się wszystkim elementów.

 

Standardowa wędka ma długość od 3,5 do 4,5 metra. Każda będzie nadawała się do łowienia gruntowego. Osoby, które dopiero rozpoczynają z tym przygodę powinni kupić sprzęt o akcji parabolicznej. Polega to na tym, że przepona z haczykiem będzie w stanie polecieć bardzo daleko, co może zwiększyć szansę na połów.

 

Warto też zadbać o dobry kołowrotek. Zdarza się, że jest on od razu w zestawie z wędką, jednak najczęściej trzeba go przymocować indywidualnie. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się takie, które pomieszczą do 250 metrów żyłki. Praca kołowrotka powinna być płynna, dzięki czemu swobodnie będzie można przyciągać i zarzucać żyłkę z ciężarkiem. Żyłki powinny mieć grubość do 0,2 mm i ważne, by były mało rozciągliwe. Muszą być jak najbardziej sztywne.

 

Ważną rolę odgrywają także koszyczki zanętowe, które umieszcza się w odległości około 45 cm od haczyka. Znajduje się w nim przynęta. Jednak do każdego rodzaju ryb trzeba dostosować odpowiednią z nich.

 

Wędkarstwo wbrew pozorom nie wydaje się trudne. Najważniejsze jest wyposażenie się w odpowiedni sprzęt. Napracować się można jedynie podczas montowania elementów, ale im dłużej będzie się to robiło, tym bardziej dojdzie się do wprawy. Nie ma zatem co się dziwić, że dla niektórych jest to wciągające hobby.

 

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją