Warmia i Mazury – informacje praktyczne 24-08-2012
Większość turystów odwiedza te tereny latem, chociaż jest tu pięknie przez cały rok. Zimą można udać się na Wzgórza Dylewskie, które od lat cieszą się uznaniem lokalnych miłośników narciarstwa i saneczkarstwa. Latem jest tu dużo turystów. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ region przyciąga ich swoimi walorami naturalnymi. Lasy, jeziora i odpoczynek od ulicznego zgiełku są atutem Warmii i Mazur.
Większość turystów odwiedza te tereny latem, chociaż jest tu pięknie przez cały rok. Zimą można udać się na Wzgórza Dylewskie, które od lat cieszą się uznaniem lokalnych miłośników narciarstwa i saneczkarstwa. Latem jest tu dużo turystów. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ region przyciąga ich swoimi walorami naturalnymi. Lasy, jeziora i odpoczynek od ulicznego zgiełku są atutem Warmii i Mazur.
Jeżeli chcemy odpocząć od zatłoczonych miejsc najlepiej przyjechać tu wiosną. Chłodniejsze dni rekompensuje nam cisza i spokój. Jesienią turystów również jest znacznie mniej. Jest to idealny czas dla osób, które chcą zobaczyć snujące się nad jeziorami mgły oraz barwne drzewa.
Dojazd
Najlepszy bez wątpienia będzie własny samochód. Są połączenia kolejowe oraz autobusowe, jednak niestety nie ma ich tak dużo. Na tle innych miast wyróżniają się jedynie Olsztyn i Giżycko, które są dobrze skomunikowane z większymi miastami Polski. Oferta przewoźników zależy od pory roku. Latem jest zawsze więcej połączeń. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie dotrzemy komunikacją publiczną. Warto również skorzystać z oferty przewoźników prywatnych.
Noclegi
Oferta noclegowa regionu jest naprawdę bogata. Od wielu lat kraina należy do miejsc typowo turystycznych, miała więc czas na rozwój potrzebnej infrastruktury. Duży komfort zapewniają zadbane, stare gospodarstwa, które przekształcone zostały w pensjonaty lub obiekty agroturystyczne. Wysoki komfort zapewniają również zagubione wśród łąk i lasów wspaniale odrestaurowane tzw. siedliska. Niestety nie należą one do tanich.
Bogatą ofertę ekskluzywnych hoteli, w której znajdują się m.in. zabiegi relaksująco-odprężające czy baseny znajdziemy w letniskowych miejscowościach takich jak np. Mikołajki. Z dala od centrów życia towarzyskiego powstają cieszące się coraz większą popularnością – ośrodki spa.
Innym sposobem na nocleg jest wynajęcie domku letniskowego, co jest opłacalne szczególnie przy większej liczbie osób. Dodatkowo domki letniskowe znajdują się zazwyczaj w pobliżu wody i lasu, a ich właściciele zapewniają letnikom łódki, kajaki oraz rowery.
Gastronomia
Regionalne potrawy znajdziemy w wielu restauracjach. Warty uwagi jest fakt, że województwo jako pierwszy region w Polsce przystąpiło do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Tradycyjne regionalne dania najczęściej znajdziemy w gospodarstwach agroturystycznych lub karczmach i gospodach w większych wsiach. W miejscowościach wypoczynkowych najwięcej jest pubów i barów z przewagą ryb w menu.
Aktywny wypoczynek
Oferta jest bardzo urozmaicona. Długie leśne wędrówki, rowerowe wypady, spływy kajakowe czy żeglarstwo to najważniejsze atrakcje regionu.
Liczne szlaki piesze stanowią bogaty wybór dla osób, które lubią leśne wędrówki. Do dyspozycji rowerzystów jest wiele szlaków rowerowych oraz wypożyczalni rowerów.
Najbardziej popularną formą aktywnego wypoczynku jest żeglarstwo. W porze letniej na jeziorach spotkać można bardzo dużo jachtów i żaglówek. Nie ma się czemu dziwić, że czarterem łajb zajmuje się wiele firm.
Osoby, które wolą inną formę wypoczynku wodnego – mogą skorzystać z oferty wypożyczalni kajaków. Można wyruszyć na kilkudniowy spływ lub krótką kilkugodzinną wyprawę po okolicy. Niezapomniane szlaki wodne przecinające malownicze jeziora i lasy na długo zapadną w pamięć.
Znajdzie się również coś dla miłośników nurkowania. Do ich dyspozycji jest kilka znanych miejsc. Jednym z nich jest wrak statku Arabella leżący 33 m pod wodą na dnie jeziora Mamry.
Gdzie wyjechać na wakacje?
Zbliżają się wakacje, czas wypoczynku i możliwość poznania nowych osób i miejsc. Nie wszyscy wyjeżdżają za granicę, część osób pozostaje w Polsce.
Jednym z najbardziej popularnych celów wakacyjnych wyjazdów są góry, szczególnie Tatry.
Polskie Tatry są piękne pomimo tego, że bywają zatłoczone. Sezon trwa tu cały rok, ale na piesze wędrowki najlepiej wybrać się w wakacje. Do wyboru mamy szlaki o różnym stopniu trudności. Od szlaku prowadzącego do Morskiego Oka, przez wyprawę na Kasprowy Wierch i Czerwone Wierchy, po Orlą Perć dla bardziej wymagających.
W zależności od celu wyjazdu, możemy nocować w Zakopanem, innej pobliskiej miejscowości lub w schronisku. Jeżeli chcemy przejść dłuższy dystans, a mamy krótki urlop – najlepszym wyborem będzie schronisko. Po polskiej stronie Tatr do wyboru mamy ich kilka: Schronisko w Dolinie Roztoki, Schronisko w Morskim Oku, Schronisko w Murowańcu, Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Schronisko na Polanie Chochołowkiej, Schronisko Ornak w Dolinie Kościeliskiej oraz Schronisko na Hali Kondratowej. Możemy wybrać jedno ze schronisk lub najlepiej zaplanować trasę łączącą kilka z nich.
Wybierając trasę, należy brać pod uwagę nasze możliwości. Nierozsądnie byłoby wybrać się na dłuższą wyprawę i utknąć w połowie drogi z powodu braku sił. Musimy również pamiętać o tym, żeby wrócić przed zmrokiem lub zabrać latarkę tzw. "czołówkę".
Alternatywą dla schronisk są hotele, czy kwatery prywatne. W przypadku korzystania z takiej formy noclegu trzeba brać pod uwagę czas na dojazd do szlaku. Jednak taka forma noclegu ma swoje plusy. W pobliżu mamy sklepy, restauracje i inne rozrywki. Jeżeli pogoda nam nie dopisze możemy wybrać się np. do Aqua Parku. Najlepiej wcześniej zarezerwować nocleg, żeby mieć pewność, że znajdziemy to co nas interesuje. Ostatnio modne są oferty zakupów grupowych. Można tu nie tylko zarezerwować nocleg, ale też skorzystać z innych usług w korzystnych cenach.
Jeżeli interesują nas mało uczęszczane szlaki powinniśmy wybrać się na Słowację. Słowacka część Tatr jest znacznie większa od polskiej, a do wyboru mamy 8 schronisk. Ceny są trochę wyższe niż
u nas. Oznakowanie szlaków jest niestety gorsze niż w Polsce i czasem można przeoczyć znak. Jednak cisza, mało uczęszczane szlaki i większa szansa, że spotkamy rodzime gatunki zwierząt rekompensują te braki.