Ruciane-Nida 25-10-2012
Jeszcze w XVIII w. Ruciane funkcjonowało jako gajówka. W ciągu kilkudziesięciu lat gajówka przekształciła się w małą, leśną osadę, wokół której działały smolarnie węgla drzewnego i tartak. Zakłady były na tyle duże, że wymusiły powstanie robotniczych osiedli.
Od końca XIX w. Ruciane przyjmowało letników przyciąganych pięknem okolicy. W 1966 r. wioska została połączona z Nidą (odległej o 2 km, która istniała już w XVII w.) i uzyskała prawa miejskie. Ruciane-Nida wyrosło na jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych na Mazurach.
W zasadzie nie występują tu żadne zabytki. Kościół z początku XX w., pomniki przyrody oraz trzy schrony bojowe na przedmieściach. Schrony są elementami fortyfikacji z czasów I wojny swiatowej. Dwa z nich znajdziemy przy moście kolejowym w Rucianem, a trzeci przy śluzie Guzianka, która jest ważnym węzłem komunikacyjnym na trasie Wielkich Jezior Mazurskich. Łączy miasto i Jezioro Nidzkie z pozostałą częścią szlaku żeglugowego. Śluza została oddana do użytku w 1900 r. i w sezonie codziennie przeprawia się tędy kilkaset jachtów, motorówek, kajaków i statków białej floty.