Wojnowo 25-10-2012

W okolicach (8 km) Rucianego-Nidy mieści się wieś Wojnowo. Nad malowniczym jeziorem Duś, wśród pól, stoją tu zabudowania dawnego żeńskiego klasztoru starowierców. Otoczony murkiem ze skromna bramą znajduje się na końcu wsi.

ego początki sięgają roku 1836, kiedy to pobożny starzec Ławrientij Rastropin założył tu pustelnię, która została przekształcona w męski klasztor. Kilkanaście lat po tym wydarzeniu Paweł Ledniew (przeor w latach 1852-1867) rozbudował klasztor. Wybudowano wtedy budynki gospodarcze i założono bibliotekę. Po jakimś czasie cały kompleks przejęły starowierskie mniszki. Aktualnie klasztorem opiekuje się Krzysztof Ludwikowski. Ojciec Krzysztofa - Leon, przejął klasztor w 1968 r. po śmierci ostatniej przeoryszy. W przedsionku małej klasztornej świątyni znajdują się zdjęcia ukazujące stare Wojnowo. W części modlitewnej znajdują się liczne ikony, księgi liturgiczne oraz 3,5-metrowy posrebrzany żyrandol z 1910 r. Najważniejszą ikoną jest centralnie umiejscowiony wizerunek Trójcy Świętej, a najcenniejsza jest 500-letnia ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Dziś w zabudowaniach klasztornych mieści się gospodarstwo agroturystyczne, a w pobliżu znajduje się cmentarz, na którym wciąż chowani są starowiercy.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją