Ełk 24-10-2012

Największym atutem Ełku jest jego położenie. Nie występuje tu za dużo zabytków, ale miasto posiada ładną i zadbaną zabudowę. Pomimo swoich atutów, Ełk pozostał spokojnym miastem, do którego można udać się na kilkudniowy wypoczynek. Warto zobaczyć tu kilka zabytków.

Jednym z nich jest kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa wzniesiony w latach 1847-1850. Został przebudowany w 1925 r. i taki wygląd zachował do dziś. Do II wojny światowej kościół należał do ewangelików. W bryle budowli wyróżnia się wieża, z której rozbrzmiewa hejnał.
Nieco dalej, na niedużym wzniesieniu znajduje się zabytkowa wieża ciśnień z roku 1895, która funkcjonowała przez 80 lat. Aktualnie mieści się w niej Muzeum Kropli Wody. Można w nim podziwiać oryginalne urządzenia techniczne służące do zaopatrywania miasta w wodę pitną, wyżymaczki, balie z tarą i pompy strażackie. Wieża jest także dobrym punktem widokowym, chociaż małe okienka i wysokie drzewa ograniczają panoramę.
Brzegiem Jeziora Ełckiego (blisko ulicy Wojska Polskiego) biegnie miejska promenada, która jest centrum życia towarzyskiego. Jest tu wiele pubów, restauracji i barów a wszystkiego dopełnia letnia scena, na której w sezonie organizowane są liczne koncerty i zabawy.
Pobliski pomost pozwala przedostać się na wyspę, na której stoją jeszcze pozostałości zamku krzyżackiego. Do dziś przetrwały jedynie mury obwodowe. Niszczejące budowle to pozostałości po więzieniu, w które przekształcono resztki zamku w XIX w., po jego pożarze w 1833 r.
Warto również odpocząć w parku miejskim przy stylowej fontannie.
Kolejnym ważnym zabytkiem jest katedra św. Wojciecha pochodząca z roku 1893. Na szczęście przetrwał on obie wojny światowe bez żadnych uszczerbków. W katedrze znajduje się słynąca z łask figura Matki Boskiej Fatimskiej, która jest kopia oryginalnej rzeźby. Podczas wizyty w Ełku w 1991 r. papieskimi koronami ozdobił ją Jan Paweł II.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją