Barczewo 23-10-2012

Leży 16 km na północny wschód od Olsztyna, a jego początki sięgają 1325 r., kiedy to na jednym z okolicznych wzgórz stanął obronny zamek. Nie przetrwał on do dziś, a cała osada po zniszczeniu jej przez Litwinów została odbudowana kilka kilometrów dalej na wschód. Stara część miasta posiada średniowieczne rozplanowanie - ma kształt prostokąta z regularną siatką ulic.

Centrum stanowi rynek, na którym króluje neogotycki ratusz z XIX w.

Niedaleko, przy ul. Nowowiejskiego znajduje się kościół św.św. Anny i Szczepana. Jego początki sięgają XIV w., ale od tamtej pory był wielokrotnie przebudowywany. Wewnątrz możemy podziwiać wspaniałe sklepienia zdobione malowidłami ściennymi. Cennymi zabytkami są tu m.in. krucyfiks z 1500 r., organy z 1700 r. oraz barokowy ołtarz.
Na terenie mieszczącego się po drugiej stronie zakładu karnego ciągnie się malowniczy staw, zwany stawem więziennym. Więzienie zostało zbudowane w 1 poł. XIX w. z polecenia władz pruskich. Na terenie zakładu znajduje się kościół św. Dyzmy, czyli Dobrego Łotra, patrona więźniów.

Wrażenie robi również pofranciszkański kościół św. Andrzeja Apostoła, który też pochodzi z XIV w. W świątyni, w kaplicy św. Antoniego, znajduje się renesansowy nagrobek Andrzeja Batorego. Andrzej Batory był księciem Siedmiogrodu i jednocześnie biskupem warmińskim oraz bratankiem króla Stefana Batorego. Andrzej Batory nie został tu jednak pochowany, gdyż zginął i pochowany został w Siedmiogrodzie.

W Barczewie istniał niegdyś zamek biskupi z XIV w. Niestety do dziś zachował się jedynie jego niewielki fragment, mocno już zniszczony.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją