Nakomiady 23-10-2012
Niedaleko, na południowy-wschód od Kętrzyna leży wieś Nakomiady. Jej początki sięgają XIV w. i związane są z rybactwem, kiedy to zabudowania leżały nad jeziorem, które później osuszono.
Do dzisiejszych czasów zachowały się kościół parafialny z XVII w., wykupiony od ewangelików i pałac z początku XVIII w., w stylu holenderskiego baroku. W miejscu pałacu istniała niegdyś średniowieczna warownia. Świadczy o tym drugi poziom piwnic pochodzący właśnie z czasów średniowiecza. W 1789 r. właścicielem majątku został Friedrich von Redecker - pruski urzędnik. Jego rodzina dziedziczyła pałac do 1932 r., kiedy to za długi przejął go Paul Gerhard Goertz. Jednakże rodzina Rodeckerów zarządzała pałacem aż do końca II wojny światowej. Tuz po wojnie w pałacu urządzono szkołę, później przedszkole, świetlicę i biura Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W 1985 r. gmina wykwaterowała mieszkańców, żeby rozpocząć remont, którego nie ukończyła. Pałac kupił i wyremontował prywatny właściciel. Obecnie mieści się tu ekskluzywny hotel.
Po wschodniej stronie pałacu znajduje się ogród warzywny. Od strony południowej w XVIII w. ciągnęła się winnica, a teraz znajduje się tu park. Na terenie parku rośnie pięć pomnikowych drzew, z czego najstarsze ma ponad 350 lat. Znajduje się tu również neogotycka kaplica. W XVIII w. na terenie pałacu mieściła się manufaktura ceramiczna, która wyrabiała i wypalała cegły z tutejszych pokładów gliny. Nowy właściciel przywrócił jej dawny blask. Obecnie wytwarza się w niej repliki XVIII-wiecznych pieców kaflowych z dawnych Prus Wschodnich. Przy takich właśnie piecach ogrzewali się mieszkańcy pruskich pałaców i dworów. Produkuje się tu również płytki ceramiczne z błękitnymi i brązowymi wzorami.