Polisa turystyczna to nie tylko koszty leczenia, assistance i NNW. Jakie dodatki do ubezpieczenia podróżnego oferują ubezpieczyciele? 15-02-2022
Zadaniem polisy turystycznej jest ochrona ubezpieczonego turysty w sytuacjach, które trudno przewidzieć, a które wymagają interwencji i pomocy innych osób lub instytucji, np. lekarzy, tłumaczy czy samego ubezpieczyciela. Kwestią nadrzędną zawsze jest zdrowie i życie podróżników i to ono jest zabezpieczane ubezpieczeniem turystycznym w pierwszej kolejności. Jednak ubezpieczyciele oferują także inne rodzaje ochrony, które albo rozszerzają zakres działania polis mających chronić zdrowie ubezpieczonych, albo zapewniają dodatkowe przywileje w nieoczekiwanych sytuacjach.
Koszty leczenia, assistance i NNW to podstawa ubezpieczenia podróżnego
Podczas zagranicznych wyjazdów również może dojść do wypadku czy zachorowania. Turyści są wówczas w o tyle gorszej sytuacji, że ich ubezpieczenie zdrowotne w innych krajach nie działa, a do tego są daleko od domu, więc trudno im będzie poprosić bliskich o wsparcie. Chociaż, wyjeżdżając na urlop, zwykle nie myślimy o tym, co złego może nam się przydarzyć, to z ubezpieczeniem turystycznym z pewnością będziemy czuli się bezpieczniej. W kłopotliwej sytuacji ubezpieczyciel będzie służył pomocą zarówno logistyczną, jak i finansową.
W każdej polisie na zagraniczny wyjazd znajdzie się ubezpieczenie kosztów leczenia. Tego rodzaju ochrona będzie zabezpieczona zwykle najwyższą sumą ubezpieczenia, ponieważ zdrowie i życie człowieka jest wartością nadrzędną. Dzięki takiemu zabezpieczeniu ubezpieczony nie będzie musiał pokrywać kosztów opieki medycznej, gdy ta będzie mu potrzebna.
UWAGA! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest podstawą do korzystania z opieki medycznej w większości krajów europejskich, jednak nie zawsze będzie to opieka bezpłatna. Jeśli w danym kraju jego obywatele muszą uiszczać część opłat za usługi medyczne, turysta posiadający EKUZ również będzie zobowiązany do ich opłacenia. EKUZ nie będzie działała też zwykle w przypadku transportu medycznego i wizyt lekarskich w prywatnych przychodniach i gabinetach. Ubezpieczenie turystyczne jest zatem doskonałym uzupełnieniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Obok ubezpieczenia kosztów leczenia w polisie turystycznej znajduje się także ubezpieczenie assistance, a w jego ramach m.in. usługi tłumacza, jeśli porozumienie chociażby z lekarzem za granicą nie będzie możliwe ze względu na barierę językową.
W razie wypadku i uszkodzenia ciała przydatne okaże się też ubezpieczenie NNW, które zapewnia rekompensatę za uszczerbek na zdrowiu. Ten rodzaj ochrony też zazwyczaj jest bazą ubezpieczenia podróżnego.
Na tym jednak usługi świadczone w ramach polisy turystycznej się nie kończą. Istnieje bowiem szereg dodatkowych rodzajów ochrony, o które można rozszerzyć ubezpieczenie na wyjazd. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.
Dodatki do polisy turystycznej – coś dla miłośników aktywnego wypoczynku
Wiele form aktywności sportowych, które są uprawiane przez grono turystów w czasie wolnym, jest objęta ochroną już w podstawowym zakresie polisy. Niektóre dyscypliny będą jednak wymagały dokupienia rozszerzenia o sporty wysokiego ryzyka, sporty ekstremalne lub wyczynowe w zależności od planów ubezpieczonego. W niektórych towarzystwach jazda na nartach wyznaczonym szlakiem będzie objęta tą podstawową ochroną, ale już narciarstwo poza szlakiem lub bardziej ryzykowne formy tego sportu będą wymagały dokupienia dodatku w postaci ubezpieczenia narciarskiego(https://mubi.pl/ubezpieczenie-narciarskie/).
Oprócz samej ochrony na czas uprawiania sportu z pewnością przydatne będzie ubezpieczenie sprzętu sportowego. Zwłaszcza jeśli w podróż zabieramy własny ekwipunek. Narty, deska windsurfingowa, rower to dosyć kosztowne elementy bagażu podróżnego sportowca, dlatego warto je dodatkowo zabezpieczyć. Taka ochrona będzie zapewniała odszkodowanie w razie kradzieży, ale także uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia elementów osprzętu.
Cały dzień na stoku przy ujemnych temperaturach może zwiększyć naszą chęć na wypicie rozgrzewającego trunku, np. grzańca. Trzeba jednak pamiętać, że większość ubezpieczycieli wyłącza odpowiedzialność, jeśli do szkody dojdzie w wyniku spożycia alkoholu. Można jednak w pewnym stopniu zabezpieczyć się również na taką ewentualność, wykupując dodatek w postaci klauzuli alkoholowej.
Dodatki do polisy turystycznej – coś dla rodzin z dziećmi
Pociechy czasem trudno upilnować. Wystarczy chwila nieuwagi, aby sprowadziły zagrożenie zarówno na siebie, jak i na innych. Nawet podczas niepozornej zabawy, jaką jest gra w piłkę na hotelowym boisku, może dojść do szkody w postaci wybicia piłką szyby w budynku lub zaparkowanym niedaleko samochodzie. Trzeba pamiętać, że to rodzice odpowiadają za szkody wyrządzone przez swoje dzieci, a poszkodowani mogą domagać się rekompensaty za poniesione straty. Właśnie na taką ewentualność ubezpieczyciele przygotowali OC w życiu prywatnym. To ono zapewni pomoc finansową towarzystwa ubezpieczeniowego, gdy m.in.:
- dziecko wybije piłką szybę w czyimś samochodzie lub w hotelu,
- dziecko wjedzie rowerem w pieszego,
- pies ugryzie innego pensjonariusza.
Dodatki do polisy turystycznej – coś dla chorych przewlekle
Zagraniczne wyjazdy, szczególnie te w miejsca o gorącym, tropikalnym klimacie, mogą być niebezpieczne dla osób przewlekle chorych. Zaostrzenie objawów podczas wyjazdu z pewnością będzie wymagało interwencji lekarza. Ale należy pamiętać, że przewlekle chorzy wyjeżdżają na własną odpowiedzialność. Jeśli wybierają się w podróż mimo świadomości choroby i zagrożeń, jakie w ich sytuacji niesie wyjazd, powinny być świadome, że ubezpieczyciel nie zawsze pokryje koszty związane z leczeniem. Aby tak było, należy rozszerzyć ochronę o ubezpieczenie dla osób przewlekle chorych, które jest jednym z możliwych do nabycia dodatków do polisy turystycznej w wielu towarzystwach.