Zwolnienie lekarskie online – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

kategoria: Ciekawostki   dodane: 03/11/2022
Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Zdarza się, że nie możemy pójść do pracy z powodu złego samopoczucia lub konkretnych dolegliwości. Tymczasem wizyta w gabinecie lekarskim nie zawsze jest możliwa lub zaproponowany termin nam nie odpowiada. Zwolnienie lekarskie trzeba przecież mieć „od ręki”. Co robić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest skorzystanie z konsultacji online, podczas której lekarz podejmuje decyzję o wystawieniu zwolnienia lekarskiego.

Zwolnienia lekarskie online – na czym to polega?

Dotychczas byliśmy przyzwyczajeni do tradycyjnej formy – w celu uzyskania zwolnienia lekarskiego konieczna była wizyta w przychodni lekarskiej. Obecnie oferta usług telemedycznych (wizyt z wykorzystaniem technologii teleinformatycznej) jest bardzo rozbudowana. Dzięki najnowszej technologii możliwe jest odbycie e-konsultacji (na przykład na platformie telemedi.com), podczas której lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie.

Wszystko przebiega bardzo szybko (konsultacja lekarska online jest możliwa już nawet w ciągu godziny). Warto także wiedzieć, że można ją odbyć zarówno prywatnie (koszt od 79 złotych), jak też w ramach NFZ. Na platformie wystarczy wybrać odpowiedniego specjalistę lub lekarza ogólnego. Kolejny krok to wybór dogodnego terminu i godziny konsultacji online. Z lekarzem możesz się skontaktować telefonicznie, za pomocą czatu lub wideokonferencji.

Podczas takiej konsultacji lekarz zapozna się z twoją dokumentacją medyczną oraz wynikami badań (jeżeli takie dokumenty posiadasz i udostępnisz lekarzowi). Przeprowadzany jest także wywiad medyczny, dotyczący ogólnego stanu zdrowia pacjenta i występujących dolegliwości. Lekarz może postawić diagnozę i zaordynować odpowiednie leczenie (istnieje możliwość wystawienia recepty czy e-skierowania). Po przeprowadzonej e-konsultacji lekarz podejmuje decyzję o wystawieniu zwolnienia. W ten sposób otrzymujesz tak zwane L4 przez Internet.

Nie musisz dostarczać zwolnienia swojemu pracodawcy. Twoim obowiązkiem jest jednak poinformowanie go o swojej nieobecności.

Czym jest zwolnienie lekarskie online?

Zwolnienie lekarskie online to nic innego jak tradycyjne zwolnienie (dokument e-ZLA) – z tą różnicą, że w formie elektronicznej. Co za tym idzie – nie musisz dostarczać zwolnienia pracodawcy albo do ZUS. Takie zwolnienie jest bowiem wysyłane automatycznie do odpowiedniego podmiotu. Jeżeli jesteś zatrudniony – do twojego pracodawcy. Jeżeli natomiast prowadzisz działalność gospodarczą – do ZUS-u.

Zwolnienie lekarskie online jest pełnoprawnym dokumentem, a pozyskanie go przez Internet jest w pełni legalne. Mówią o tym zapisy ustawy: Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Ile czasu można przebywać na zwolnieniu lekarskim, wystawionym online?

Sposób wystawienia zwolnienia nie ma żadnego znaczenia. Zwolnienie lekarskie – zarówno wystawione stacjonarnie w gabinecie, jak i online – ma taką samą moc prawną. Przypominamy więc, że pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę może przebywać na zwolnieniu łącznie 182 dni w ciągu roku. Kobiety ciężarne oraz chorzy na gruźlicę mają zaś do dyspozycji 270 dni w roku. Jeśli jesteś nowozatrudnionym pracownikiem, to pamiętaj o tym, że składki muszą być opłacane co najmniej przez miesiąc, aby móc uzyskać zwolnienie lekarskie. Chodzi tu oczywiście o umowę o pracę. W przypadku umowy zlecenie jest to okres 90 dni.

Logując się na Internetowe Konto Pacjenta, możesz sprawdzić, do kiedy dokładnie potrwa twoje zwolnienie. Jeśli natomiast pracodawca nie ma profilu PUE, to wówczas musisz samodzielnie dostarczyć mu zwolnienie (tak jak bywało kiedyś w ciągu 7 dni). Lekarz, który odbywa z tobą e-konsultację online oraz wystawia zwolnienie, będzie taką informację widział.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją