Tatry Wschodnie czy Tatry Zachodnie? Sprawdź, gdzie warto jechać

kategoria: Biznes i finanse   dodane: 16/01/2023
Tatry to idealne góry dla osób, które zaczynają swoją przygodę z pieszymi wędrówkami, ale mogą również dostarczyć sporych wrażeń doświadczonym turystom. Na szlakach można zobaczyć malownicze widoki, które zostaną w pamięci na długo, a przebyta droga może okazać się nie taka ciężka, jak się wydawało i wycieczka z całą rodziną będzie świetnym pomysłem.

Tatry Wschodnie - najlepsze szlaki i atrakcje 

Tatry Wschodnie są często wybierane jako pierwszy punkt wycieczki, ponieważ znajdują się w nich takie miejsca jak Morskie Oko i Dolina Pięciu Stawów, czyli jedne z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polskich górach. Wędrówka nad Morskie Oko prowadzi przez przepiękne krajobrazy, które można podziwiać godzinami, a droga nie należy do wymagających, ponieważ jest pokryta asfaltem, co ułatwia wędrówkę oraz daje możliwość, zabrania ze sobą swoje małe pociechy, które mogą wygodnie spać w swoich wózeczkach. Aby nieco poczuć klimat wędrówki górskiej, ale przy tym mieć sporo energii na resztę dnia warto wybrać się na Rusinową Polanę ok. 1180–1300 m n.p.m, mimo swojej niskiej jak na Tatry wysokości Rusinowa Polana dostarcza wyjątkowych widoków, można z niej zobaczyć najwyższy szczyt Tatr, Karpat oraz całej Słowacji, czyli Gerlach 2655 m n.p.m. Dodatkowo na zwiedzających czeka tam kilka fajnych atrakcji, szczególnie spodobają się tym najmłodszym, prowadzony w tym miejscu kulturowy wypas owiec przyciągnie oko każdego wędrowca, a zapach świeżo robionych oscypków i serów zachęci do małej przerwy na posiłek.

Z Rusinowej Polany można udać się na pobliski szczyt, jakim jest Gęsia Szyja, dla początkujących może okazać się nie lada wyzwaniem, schody, które prowadzą na szczyt, mogą się dłużyć, ale dla widoków warto poświęcić te 45 minut na wejście. Dla bardziej wymagających wędrowców Tatry Wschodnie oferują Dolinę Pięciu Stawów, na tę wędrówkę trzeba już przeznaczyć cały dzień oraz zabrać odpowiedni prowiant na długą drogę. Najłatwiejszy szlak zaczyna się od Wodogrzmotów Mickiewicza, ale wędrówkę zaczyna się od parkingu w Palenicy Białczańskiej, to ten sam, od którego zaczyna się wędrówkę nad Morskie Oko. Czas na przejście, jaki będzie potrzebny w jedną stronę to ponad 5 godzin, więc warto wybrać się na szlak o dość wczesnej porze. Sama trasa nie należy do najtrudniejszych, ale czas, jaki trzeba przeznaczyć na jej pokonanie może być sporym wyzwaniem.

Tatry Zachodnie - szlaki prowadzące na najsłynniejsze szczyty 

Każdy, kto usłyszy pytanie "Jakie są najciekawsze szczyty w Zakopanem?" od razu pomyśli o Giewoncie i tak jest to najchętniej odwiedzany szczyt przez turystów. Przy dobrej pogodzie można uzyskać widok obejmujący całe Zakopane, aż po obszar Babiej Góry, jeśli kolekcjonuje się pieczątki w górskiej książeczce turystycznej, to Giewont jest obowiązkowym szczytem, który trzeba udokumentować.

Szlaki prowadzące na Śpiącego Rycerza są mniej lub bardziej wymagające, najchętniej wybieranym szlakiem z Kuźnic jest szlak niebieski, którego przejście w jedną stronę zajmuje około 3,5 godz. Trasa należy to tych średnich pod względem trudności, a jakiekolwiek problemy przy dobrej pogodzie mogą zacząć się dopiero na sam koniec wędrówki. Tatry Zachodnie słyną najbardziej z dwóch szczytów, o jednym już było wspomniane, a drugim jest oczywiście Kasprowy Wierch, będzie on o wiele lepszym wyborem dla osób, które pierwszy raz jadą w góry i nie są przekonane co do swojej kondycji, trasę można rozplanować tak, aby wejść na szczyt samodzielnie i zjechać z niego kolejką, lub na odwrót.

Jednym z łatwiejszych szczytów do zdobycia także znajdującym się w pobliżu Kuźnic jest Nosal, choć, niektóre odcinki bywają dosyć strome, to wędrówka po szlaku nie należy do wymagających. 

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją