Alergie słoneczne. Praktyczne wskazówki jak sobie z nimi radzić.

kategoria: Turystyka   dodane: 09/07/2021
Po krótkiej ekspozycji na słońce Twoja skóra mrowi, pojawia się zaczerwienienie i drobne krostki? Co by było, gdybyś miał alergię na słońce? Alergia na słońce, choć nie jest niebezpieczna, jest ograniczająca i wymaga szczególnej uwagi. Dajemy Ci wskazówki, jak zwalczyć ten letni problem.

Alergia na słońce — łagodna, ale uciążliwa.

Lato nie zawsze oznacza spokój i relaks. I rzeczywiście, gdy pojawiają się pierwsze promienie słońca, pojawia się chęć opalania w ogrodzie, a wraz z nią pragnienie uzyskania ładnej, satynowej cery. Tyle że niestety nie wszyscy mamy taką samą cerę. A to szkoda! Niektóre typy skóry źle znoszą słońce i pojawiają się na nich drobne krostki i czerwone plamy, a także silne swędzenie ciała. Ta alergia na słońce dotyka około 10 do 20% osób w wieku od 20 do 30 lat, zwłaszcza kobiet, i mówi się, że jest wywoływana przez pierwszą ekspozycję na słońce. Chociaż ciemniejsze typy skóry są mniej dotknięte tym problemem ze względu na ich naturalnie wzmocniony fototyp, problem ten może dotyczyć wszystkich typów skóry, zarówno jasnych, ciemnych, jak i brązowych. Alergia na słońce, choć nie jest poważna, wymaga uwagi i zastosowania pewnych środków zapobiegawczych, aby jej zaradzić i uniknąć reakcji skórnych w przyszłości.

Jakie są objawy alergii na słońce?

Alergia na słońce może objawiać się w różny sposób na niektórych częściach ciała (części ciała, które nie są narażone na działanie promieni słonecznych w ciągu reszty roku zazwyczaj nie są narażone) i powodować pewne dolegliwości skórne.
1. Swędzenie może wystąpić w ciągu mniej niż 12 godzin od pierwszej ekspozycji na słońce w roku.
2. Na skórze mogą pojawić się małe, lekko wybrzuszone, czerwone krostki.
3. Czerwone plamy mogą pojawić się również na klatce piersiowej, ramionach, ale także na nogach. Twarz i ręce zazwyczaj nie są dotknięte tym problemem, ponieważ są one wystawione na działanie promieni słonecznych przez cały rok.
4. Mogą pojawić się niewielkie zmiany na ciele.

Istnieją dwa rodzaje alergii na słońce.
1. Letnie oparzenia słoneczne: Jest to bardzo łagodna alergia, która objawia się wysypką na rękach, nogach i dekolcie. Ta forma alergii jest najmniej problematyczna, ponieważ dość szybko ustępuje (po około dziesięciu dniach).
2. Lukrecja polimorficzna: ta forma alergii skórnej pojawia się na dekolcie, twarzy, uszach i grzbietach dłoni. Jest ona jednak bardziej restrykcyjna, ponieważ występuje częściej niż roztocze letnie.
Chociaż te alergie skórne są nieestetyczne w wyglądzie i nieprzyjemne w objawach, na szczęście nie są ani zaraźliwe, ani niebezpieczne!

Co możesz zrobić, aby uniknąć alergii na słońce?

1. Rozprowadzanie kremu przeciwsłonecznego.
Najbardziej radykalnym rozwiązaniem, aby zapobiec wystąpieniu tej alergii jest z pewnością unikanie ekspozycji na słońce. Jest to rozwiązanie najbardziej skomplikowane, gdyż wymaga unikania słońca za wszelką cenę. Jeśli wydaje się to niemożliwe, bardzo ważne jest, aby chronić się kremem do opalania dostosowanym do naszego fototypu. Bądź ostrożna, ekspozycja na słońce powinna być stopniowa, aby stopniowo przyzwyczajać do niego skórę. Wybierz krem do opalania o wysokim współczynniku ochrony. W dziale produktów anty-UV naprawdę jest coś dla każdego gustu i każdego rodzaju skóry.

2. Przygotowanie skóry na słońce za pomocą produktów do opalania.
Osobom o bardziej wrażliwej skórze, skłonnej do alergii słonecznych, zaleca się przygotowanie skóry na słońce za pomocą preparatów do opalania. Mogą one występować w formie suplementu diety lub preparatu do opalania. Aby preparaty te miały maksymalny efekt i dostarczyły swoich właściwości, zaleca się rozpoczęcie kuracji na 4 do 2 tygodni przed wyjazdem na wakacje lub ekspozycją na słońce. Zabieg ten zmniejszy lub wyeliminuje ryzyko wystąpienia alergii na słońce.

3. Produkty do opalania: kiedy rozpocząć kurację i jakie wybrać?
Idealnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie kuracji na 1 miesiąc do 15 dni przed ekspozycją na słońce i kontynuowanie jej do 15 dni po niej, aby zachować złocistą skórę na jak najdłużej.

Co zrobić, jeśli mam alergię na słońce?

Pojawiły się pierwsze promienie słońca i po krótkiej ekspozycji na słońce na Twojej skórze pojawiły się czerwone plamy? Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest umówienie się na wizytę u dermatologa, aby mógł on postawić dokładną diagnozę reakcji skórnych. Wówczas będzie on w stanie zaproponować Ci odpowiednie leczenie.

Alergie słoneczne nie są poważne, ale są nieprzyjemne, nieestetyczne i mogą powodować niepokój z powodu swędzenia. Dlatego ważne jest, aby dbać o skórę, dobrze przygotować ją do słońca i co dwie godziny chronić kremem do opalania dostosowanym do rodzaju skóry.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją