Jak ubezpieczyć się przed wyjazdem na zagraniczne wakacje? 15-07-2019

Coraz więcej Polaków decyduje się na urlop za granicą. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o paru ważnych sprawach – jedną z nich jest zakup ubezpieczenia turystycznego. Jak wybrać te najlepsze i gdzie go szukać?

Powodów, dla których warto ubezpieczyć się przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, można wymienić sporo. Podstawową przesłanką przemawiającą na korzyść ubezpieczenia turystycznego są wysokie koszty leczenia za granicą. Są to wydatki idące w tysiące euro, np. w Turcji 2-dniowe leczenie szpitalne zatrucia pokarmowego wyceniane jest na ok. 1800 euro. Oczywiście w zależności od urazu czy schorzenia rachunek może być znacznie wyższy. Osoby niepodsiadające stosownego ubezpieczenia muszą opłacić go z własnej kieszeni – podobnie jest i z innymi świadczeniami z zakresu ochrony zdrowia, np. z leczeniem ambulatoryjnym, transportem medycznym czy wizytą w prywatnym gabinecie lekarskim. 

Najlepsza polisa turystyczna – czyli jaka?

Najskuteczniejszą ochronę jest w stanie zapewnić jedynie polisa dobrana pod kątem indywidualnych preferencji. Porównując ubezpieczenia podróżne online na rankomat.pl, trzeba podać dokładne informacje dotyczące wyjazdu: termin, kierunek oraz cel. Zupełnie innej ochrony potrzebuje rodzina wybierająca się na wczasy do Chorwacji, a innej osoba stawiająca na aktywny wypoczynek w Egipcie czy Bułgarii.

Do tego należy dorzucić takie kwestie jak wiek ubezpieczonego oraz stan jego zdrowia. Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają ryzyko na podstawie różnych danych, nie ma więc zatem opcji, aby wszystkich ubezpieczonych wrzucić do przysłowiowego jednego worka. Niemniej każda solidna polisa powinna zawierać w standardzie ubezpieczenia: koszty leczenia i transportu medycznego, NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków), OC w życiu prywatnym i bagażu. Dodatkowo polisę można poszerzyć m.in. o ubezpieczenie chorób przewlekłych, sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka, sprzętu fotograficznego, sprzętu sportowego, domu bądź mieszkania na czas wyjazdu etc. 

Najważniejsze kryteria wyboru polisy turystycznej

Kluczową przesłanką mającą wpływ na wybór ubezpieczenia na zagraniczny wyjazd jest suma gwarantowana kosztów leczenia. Nie wolno jej zaniżać, ponieważ będzie to skutkować koniecznością samodzielnego poniesienia części opłat. Przyjmuje się, że na pobyt w którymś z krajów europejskich suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić co najmniej 30 tys. euro, a na wyjazdy pozaeuropejskie – od 60 tys. euro wzwyż. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy wyjazdach do krajów, gdzie koszt opieki medycznej jest najwyższy na świecie, np. do USA czy Australii. 

Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Turcji na rankomat.pl lub do innego kraju, trzeba mieć ponadto na uwadze: sumy gwarantowane pozostałych ubezpieczeń wchodzących w skład polisy, zakres ochrony ubezpieczeniowej, wykluczenia z ochrony ubezpieczeniowej (czyli zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności) oraz zasady zgłaszania szkody. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Z tą częścią polisy należy zapoznać się bardzo wnikliwie przed zawarciem umowy z firmą ubezpieczeniową.

Polisa online – skutecznie i szybko

Porównanie ofert online to skuteczny sposób na zakup dobrej i niedrogiej polisy. Na rynku ubezpieczeń turystycznych propozycji nie brakuje, a wybór pierwszej lepszej polisy nie jest trafionym pomysłem. Dzięki porównywarkom uzyskuje się dostęp do najważniejszych informacji, co pozwala wybrać polisę odpowiadającą konkretnym oczekiwaniom. Sfinalizowanie transakcji nie zajmuje więcej niż kilka minut.

Polisa turystyczna nie jest dużym wydatkiem. Już za kilka złotych dziennie można zyskać ochronę pozwalającą uniknąć wielu kłopotów. Każdy może paść ofiarą nieszczęśliwego wypadku lub kradzieży, zachorować itp. – bez względu na miejsce i okoliczności pobytu. Warto mieć zatem gwarancję, iż w takiej sytuacji nie zostanie się na lodzie z wysokimi rachunkami do opłacenia.  

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją