Egzotyczne wakacje z biurem podróży czy bez? Wycieczka do RPA 08-03-2019

Republika Południowej Afryki to najdalej na południe wysunięte państwo kontynentu afrykańskiego. Otoczone z trzech stron oceanem, bogate w endemiczne gatunki roślin i będące domem dla niezliczonych gatunków zwierząt, jest niezapomnianym kierunkiem dla złaknionych natury turystów. Nic dziwnego, że gości ich tam ponad 10 milionów rocznie. Co i jak warto zwiedzić w tej części Afryki?

Johannesburg - największe miasto RPA

Johannesburg, zwany przez jego mieszkańców potocznie Joburgiem, Jozi lub eGoli, czyli Złotym Miastem, to największa aglomeracja miejska RPA. Jest miastem pełnym kontrastów, wielkomiejskiego blichtru i ulicznej przestępczości. Ponieważ jest to miejsce o jednym z najwyższych wskaźników przestępczości kryminalnej, poruszać się po nim należy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Z tego też względu, jeśli nie jesteśmy doświadczonymi turystami, rozważając wyjazd do Johannesburga, bezpieczniej będzie wybrać wyjazd zorganizowany. Jedną z ciekawych atrakcji miasta, jest najwyższy budynek - Carlton Center, z którego podziwiać można piękną panoramę. Koniecznie należy też wybrać się do muzeum umiejscowionego w domu Nelsona Mandeli, a także do kompleksu muzealnego Hector Pieterson Memorial.

Przylądek Dobrej Nadziei i Kapsztad

Rezerwat Przylądka Dobrej Nadziei to niesamowicie malownicze klify, ostro wcinające się w ocean. Warto udać się do niego słynną widokową drogą - Chapman’s Peak Drive, częściowo wykutą w skalnym zboczu. Roztacza się z niej niezapomniany widok na zatokę Hout Bay i charakterystyczny zarys Przylądka Dobrej Nadziei. Dodatkową atrakcją Przylądka, obok zapierającej dech panoramy z wieży widokowej, stanowi okoliczna fauna. Wyspy fok, do których można udać się w rejs statkiem, są licznie zamieszkane przez te urocze stworzenia. Całkiem niedaleko natomiast, warto odwiedzić Simon't Town, gdzie na plaży Boulders zamieszkują kolonie afrykańskich pingwinów. Po specjalnych pomostach można podejść bardzo blisko tych niezwykłych ptaków. Kapsztad, malowniczo położony u podnóża Góry Stołowej - symbolu tego najstarszego miasta RPA, oferuje turystom szereg atrakcji. Przepiękne plaże, kolejkę linową na Górę Stołową, najstarsze muzeum, ogród botaniczny Kompanii wschodnio-indyjskiej to tylko niektóre z nich. Koniecznie także należy skosztować lokalnych, wybornych win. Warto uraczyć się nimi w najstarszej, bardzo malowniczo położonej winnicy Groot Constantia.

Park Narodowy Krugera

Park ten, to istny raj dla miłośników dzikiej przyrody i przygód. Żadna wycieczka do RPA nie może pominąć tego punktu programu. Po parku poruszać się można odkrytymi pojazdami 4x4, by prawdziwie poczuć smak afrykańskiego safari. W parku, w naturalnych warunkach, mieszkają zwierzęta tzw. wielkiej piątki - lwy, nosorożce białe, lamparty, słonie afrykańskie i bawoły. Polowanie aparatem można urządzić na także na licznie tu występująca zebry, żyrafy, antylopy czy nawet krokodyle. Park ten oferuje turystom możliwość nocowania na swoim obszarze, w jednym z 24 kempingów. Jeśli jednak nie zarezerwowałeś noclegu kilka dobrych miesięcy wcześniej, szanse na dostępność miejsc są nikłe. Warto wtedy przejrzeć oferty biur podróży, które często oferują swoim klientom taką atrakcję.

Pretoria - administracyjna stolica kraju

Pretoria, dużo spokojniejsze od żywiołowego Johannesburga, to miasto gdzie miłośnicy historii nie będą zawiedzeni. W stolicy administracyjnej RPA znaleźć można bardzo ciekawe miejsca poświęcone dziedzictwu kulturalnemu i historycznemu tego kraju. Upamiętnieniem Wielkiego Marszu tysięcy Burów w latach 30 tych XIX w stał się Pomnik wędrowca (Voortrekker Monument) na wzgórzu, z którego roztacza się widok na piękną panoramę miasta. Warte odwiedzenia jest także Church Square - historyczne centrum Pretorii, Muzeum Krugera czy park Wolności. W klimat tradycyjnych afrykańskich wiosek wprowadzić może skansen Lesedi, gdzie przedstawiciele poszczególnych plemion prezentują wioskowe chaty. Niezwykłej atmosfery temu miejscu dodaje żywiołowy pokaz tańców ludów, które zamieszkują południową część Afryki.

To tylko nieliczne z całej gamy turystycznych atrakcji, które oferuje RPA. Korzystając z szerokiej oferty biur podróży, mamy pewność, że nie ominiemy tych najciekawszych. Tak egzotyczne kierunki, wymagają profesjonalnej oprawy i przygotowania. Dzięki temu, z wakacji przywieziemy tylko cudowne i niezapomniane wspomnienia z tego niezwykłego kraju.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją