Jakie najlepsze ubezpieczenie na narty? 19-11-2018

Już za kilka tygodni stoki wypełnią się narciarzami spragnionymi zimowej aktywności, których z roku na rok przybywa. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie na narty wybrać, aby zapewniło nam bezpieczeństwo i wygodę.

Zimowy wypoczynek w górach to znakomity sposób na relaks dla osób prowadzących mało aktywny tryb życia i pracujących za biurkiem. Dla rodziców to zaś okazja do zapewnienia dzieciom aktywnego wypoczynku z dala od komputera, możliwość zahartowania ich, zachęcenia do wysiłku fizycznego, a także po prostu sposób na wspólne bycie razem. Wielu rodziców zaraża pasją narciarską swoje dzieci i weekendowe wypady na narty traktuje jako sposób na spędzenie nudnych i szarych zimowych miesięcy. Warto jednak pamiętać, że narciarstwo to typ sportu, w którym stosunkowo często dochodzi do kontuzji. 

Jeśli planujemy rodzinny wyjazd na narty, zwłaszcza za granicę – do Czech, Słowacji czy do krajów alpejskich – powinniśmy się zabezpieczyć, kupując dobrą polisę narciarską. Znajdziemy je, porównując ubezpieczenia narty z www.polisanarciarska.pl.

Rodzinna polisa narciarska powinna zawierać:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia,
 • ubezpieczenie kosztów ratownictwa i transportu medycznego,
 • ubezpieczenie OC,
 • ubezpieczenie NNW,
 • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego (opcjonalnie).

Ubezpieczenie kosztów leczenia na pobyt za granicą powinno być na poziomie co najmniej 30 tys. euro, po to by w razie nieszczęśliwego wypadku polisa była w stanie pokryć koszty skomplikowanej diagnostyki czy leczenia szpitalnego. W Polsce leczenie jest bezpłatne, ale za granicą łączy się z poważnymi kosztami, nawet jeśli posiadamy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dlatego powinniśmy rozeznać się, jak wyglądają koszty leczenia w danym kraju, bo inne zasady panują w Czechach, a inne na przykład w Austrii. Podobnie powinniśmy postąpić w przypadku ubezpieczenia kosztów transportu medycznego i akcji ratowniczej w kraju, do którego się wybieramy, a potem dostosować do tych realiów sumę ubezpieczenia.

Pomoc Assistance i dobre OC to ważny atut polisy

Niezwykle pomocna dla rodzin z dziećmi może się okazać pomoc Assistance. Czasem akcja ratownicza i poszukiwawcza, transport medyczny do szpitala ubezpieczany jest osobno lub włączany jako element polisy KL. Warto wiedzieć, że Assistance to także ewentualny transport całej rodziny do domu, jeśli wypadkowi ulegnie kierowca. W trudnych sytuacja gwarantuje poszkodowanym pomoc tłumacza, prawnika, a nawet opiekę nad dziećmi czy pomoc finansową w razie kradzieży dokumentów i kart kredytowych. 

Równie przydatne dla rodziny jest ubezpieczenie OC na stoku, bo w sytuacji, gdy np. dziecko spowoduje wypadek, uchroni ono rodziców od ogromnych odszkodowań za uszkodzony sprzęt czy uszczerbek na zdrowiu innego narciarza. Na Zachodzie firmy prawnicze specjalizują się w dochodzeniu roszczeń od poszkodowanych, więc suma ubezpieczenia polisy OC powinna wynosić co najmniej 50 tys. zł. Nasz cenny sprzęt sportowy również możemy ubezpieczyć, zwłaszcza jeśli został wypożyczony. Podobną ochroną możemy objąć nasz bagaż czy sprzęt fotograficzny. 

Priorytet – bezpieczeństwo rodziny

PZU ubezpieczenie narciarskie na www.polisanarciarska.pl to ciekawa propozycja dla rodziny, bo oferuje zniżki na pakiet rodzinny, z którego może już skorzystać już jeden rodzic z dzieckiem. Posiada też osobny pakiet młodzieżowy dla małoletnich do 18. roku życia. W pakiecie podstawowym za całoroczną polisę zapłacimy już od 220 zł. Czy to dużo? Zobaczmy, jak kształtują się ceny dobrych polis turystycznych w przypadku 3-dniowego pobytu jednej osoby w Austrii:

Signal Iduna: ubezpieczenie KL – 85 920 zł, koszty ratownictwa – 25 776 zł, OC – 257 760 zł, OC sportowe 128 880 zł, NNW  15 000 zł, składka: 43,97 zł.
Nationale Nederlanden: ubezpieczenie KL – 200 000 zł, koszty ratownictwa – 50 000 zł, OC – 100 000 zł, NNW  brak, składka: 47,93 zł.
AXA: ubezpieczenie KL – 85 920 zł, koszty ratownictwa – 21 480 zł, OC sportowe – 42 960 zł, NNW  8 591 zł, składka: 48,11 zł.
Gothaer: ubezpieczenie KL – 85 920 zł, koszty ratownictwa – 25 776 zł, OC – 107 400 zł, NNW  10 000 zł, składka: 50 zł.

Polisa PZU jest ponad czterokrotnie droższa, ale ma tę przewagę nad innymi polisami, że wykupujemy je na cały rok, możemy więc wykorzystywać je podczas wszystkich wyjazdów rodzinnych, nie tylko zimą. Oto sumy ubezpieczeń w wariancie podstawowym, obejmującym pakiet rodzinny:

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia – 250 tys. zł, w tym limit na koszty leczenia ambulatoryjnego – 10 tys. zł (300 zł udział własny),
 • ubezpieczenie akcji ratunkowej – 100 tys. zł,
 • Ubezpieczenie transportu medycznego – bez ograniczeń,
 • ubezpieczenie OC na szkody na osobie – 500 tys. zł,
 • ubezpieczenie OC na szkody na mieniu – 100 tys. zł,
 • ubezpieczenie NNW – brak,
 • pomoc prawna – 20 tys. zł,
 • ubezpieczenie bagażu – 2 tys. zł.

Wadą tej polisy jest brak ubezpieczenia NNW i rozszerzeń na sporty zimowe, które musimy wykupić oddzielnie. Jeśli jednak często podróżujemy z całą rodziną, lepiej wykupić jedną polisę na rok, niż robić to każdorazowo na ostatnią chwilę.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją