Jak utylizować gruz i odpady budowlane? 02-02-2023

W czasie generalnego remontu, a także drobnych prac budowlano-wykończeniowych powstają odpady, których utylizacją trzeba zająć się we własnym zakresie. Mowa m.in. o gruzie oraz innych nieczystościach remontowych wytworzonych w czasie przebudowy mieszkania lub zmian aranżacyjnych. Co zrobić z gruzem po remoncie i dlaczego odpady budowlane nie powinny trafić do zwykłego kosza na śmieci?

Do jakich odpadów zaliczamy gruz?

Gruz to określenie betonowych fragmentów konstrukcji, pokruszonych cegieł oraz zerwanych tynków, które wraz z innymi śmieciami powstałymi w czasie remontu tworzą odpady budowlane. Śmieci z tej grupy ze względu na swoje właściwości m.in. duży ciężar, nieregularne kształty i często również niestandardowe wymiary nie mogą trafić do śmietników komunalnych, co regulują przepisy ogłoszone w Ustawie o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku.

W porównaniu do pozostałych odpadów budowlanych (opakowań po materiałach budowlanych, fragmentów tapet i glazury, elementów instalacji, wielkogabarytowych mebli itp.) nawet do 90% gruzu przekazanego do utylizacji można poddać procesowi recyklingu. W tym celu zaleca się selektywne składowanie odpadów budowlanych, które od 1 stycznia 2023 roku zacznie obowiązywać wszystkich wytwórców odpadów prowadzących własną działalność.

Co zrobić z gruzem po remoncie?

Niewielkie ilości gruzu z remontu domu lub mieszkania możesz przekazać do PSZOK-a, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Takie punkty znajdują się na terenie większość gmin w Polsce – na miejscu możesz bezpłatnie oddać zalegające odpady budowlane. Minusem rozwiązania jest jednak konieczność organizacji własnego transportu dla gruzu oraz limity ilościowe, które gmina nakłada na jednego mieszkańca.

Wygodniejszym sposobem utylizacji gruzu po remoncie jest skorzystanie z oferty zewnętrznej firmy, która wynajmuje specjalne kontenery. Wywóz gruzu we Wrocławiu i okolicznych miejscowościach oferuje firma Skiprex, która od wielu lat pomaga klientom prywatnym i firmowym zgodnie z prawem zagospodarować odpady budowlane.

Wywóz gruzu w kontenerach

Wywóz gruzu w Bielanach Wrocławskich, Kobierzycach, Sobótce czy Długołęce możesz zamówić telefonicznie przez siedem dni w tygodniu. Wybrany kontener jest dostarczany już w ciągu 24 godzin we wskazane miejsce i odbieramy zgodnie z umówionym terminem. Kontenery na wynajem dostępne są w różnych wariantach gabarytowych i umożliwiają składowanie od 2,5 do nawet 36 m³ gruzu lub innych opadów budowlanych. Wśród pojemników na wynajem dostępne są kontenery przeznaczone do wywozu m.in.:

  • gruzu czystego,
  • gruzu zmieszanego,
  • zmieszanych odpadów budowlanych,
  • papy odpadowej,
  • odpadów opakowaniowych,
  • odpadów z drewna lub metalu,
  • odpadów wielkogabarytowych.

Cena wywozu gruzu zależy od kilku czynników. Wpływ na nią ma m.in. czas wynajmu kontenerów, rodzaj i liczba zamówionych pojemników, a także odległość do miejsca odbioru. W ofercie Skiprex ceny wywozu gruzu zaczynają się już od około 300 złotych.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją