Czy warto odwiedzić Szczecin? Najciekawsze atrakcje miasta 23-09-2022

Podczas planowania i poszukiwania inspiracji jak ciekawie i przyjemnie spędzić kilka lub nawet jeden wolny dzień, być może Szczecin nie jest pierwszym miastem jakie nasuwa się na myśl. A tymczasem może ono poszczycić się naprawdę barwną historią i wieloma atrakcyjnymi miejscami, które warto poznać bliżej.


Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Historia tego miejsca sięga XIV wieku, kiedy to ród Gryfitów wybudował tu swoją siedzibę. Na przestrzeni wieków  był niejednokrotnie przebudowywany. Mocno zniszczony podczas II wojny światowej, odzyskał swoją świetność i renesansową formę dzięki wieloletnim pracom renowacyjnym w okresie powojennym.

Aktualnie miejsce to oferuje możliwość zwiedzania zarówno indywidualnego, jak i z przewodnikiem. Ceny biletów są naprawdę przystępne, a zamek daje możliwość ciekawego spędzenia czasu. Poza okazją do spaceru zamkowymi dziedzińcami czy zobaczenia gabinetu kartografa Lubinusa-autora Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego, jest też szansa na odwiedziny w Celi Czarownic. Tu dzięki holograficznej projekcji możemy poznać losy Sydonii von Bork, która ponoć w imię wzgardzonej miłości, rzuciła klątwę na ród Gryfitów, za co została oskarżona o czary, torturowana i zabita. W tym miejscu prezentowane są również wymyślne narzędzia tortur, takie jak na przykład zaciski służące do miażdżenia kości czy szczególnie okrutny tron wstydu.

Wały Chrobrego

Wały Chrobrego to miejsce, którego nie można pominąć będąc w Szczecinie. Są one wpisane na listę Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Ten ciągnący się na długości kilkuset metrów wzdłuż Odry taras widokowy zachwyca panoramą szczecińskiego portu, kanałów portowych i wysp. Wokół usytuowane są ciekawe budynki, takie jak na przykład Muzeum Narodowe czy Teatr Współczesny. Nie brakuje tu kawiarni, co daje możliwość przyjemnego odpoczynku wśród naprawdę pięknych widoków.

Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie 

To kolejne wyjątkowe miejsce, jeśli chodzi o atrakcje w Szczecinie. Istnieje od 2006 roku, zlokalizowane jest w zajezdni tramwajowej przy ulicy Niemierzyńskiej, a o jego metrażu niech świadczy fakt, że samych autobusów jest tam trzy a tramwajów siedem!  Dedykowane jest przede wszystkim szczecińskiej komunikacji. Na naprawdę imponującej powierzchni zmieściło się wiele zabytkowych pojazdów mechanicznych, a wśród nich na przykład jednoślady z czasów PRL, mikrosamochody i samochody z dawnych lat, a także liczne prototypy polskich pojazdów. To muzeum zachwyci nie tylko fanów motoryzacji.

Podziemne Trasy Szczecina

Okazuje się, że miasto Szczecin ukrywa atrakcje turystyczne również pod swoją powierzchnią. Ciągną się tam długie korytarze, praktycznie podziemne miasto, które częściowo udostępniono dla turystów. W ramach zwiedzania są do wyboru dwie trasy. To "II Wojna Światowa" oraz "Zimna Wojna - życie w PRL-u". Przejście każdej z nich z przewodnikiem zajmie około jednej godziny. Pierwsza z tras stanowi rekonstrukcję schronu przeciwlotniczego, a przewodnik przybliża historię miasta w latach wojennych. Druga to schron przeciwatomowy - wybierając ją możemy liczyć na szereg ciekawych informacji z okresu Zimnej Wojny. To atrakcja naprawdę wyjątkowa, bo nie ma wielu miast, które mogą pochwalić się podziemnymi trasami dostępnymi dla turystów.

Podsumowując, Szczecin to miejsce, które ma naprawdę wiele do zaoferowania. Wystarczy dać mu szansę, by mogło pozytywnie zaskoczyć.

Materiał Partnera

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją