Jakie szkolenia warto zrobić? 20-05-2022

Zastanawiasz się jakie szkolenia i kursy pomogą Ci znaleźć dobrą pracę lub awansować? Sprawdzamy pięć najpopularniejszych szkoleń, po których można liczyć na pracę w biurze oraz 5 szkoleń, które dają pracę jako pracownik fizyczny.

Szkolenia a praca

Wiele osób zastanawia się jakimi kryteriami kierować się wybierając się na szkolenia i kursy. Każdy oczywiście powinien samodzielnie odpowiedzieć na to pytanie, ale dla wielu osób zwiększenie szans na zatrudnienie lub awans są jedną z najważniejszych kwestii decydujących do wyborze szkolenia.

Pracodawcy chętnie zresztą zatrudniają osoby, które wykazują się aktywnością w podnoszeniu poziomu posiadanej wiedzy oraz umiejętności praktycznych. Dlatego jeśli decydujemy się na udział w jakimkolwiek szkoleniu, czy to tradycyjnym czy online, w tym w szkoleniach bezpłatnych, powinniśmy pamiętać o wpisaniu ich w swoim życiorysie zawodowym.

Wiele szkoleń pozwala też uzyskać uprawnienia zawodowe lub certyfikat potwierdzający przejście szkolenia oraz zdobycie konkretnych umiejętności. Szkolenia takie są cenione przez pracodawców i mogą być dodatkowym argumentem za zatrudnieniem. W przypadku wybranych zawodów przejście szkolenia i uzyskanie certyfikatu czy dyplomu z kodem zawodu na druku MEN jest wręcz warunkiem uzyskania zatrudnienia.

O zróżnicowaniu oferty szkoleń i kursów możemy się przekonać odwiedzając portale poświęcone szkoleniom, np. Eventis.pl czy też Szkolenia-News.pl gdzie znajdziemy ponad siedem tysięcy różnych szkoleń i kursów od kilkuset firm szkoleniowych. Sprawdzenie jakie szkolenia dostępne są na rynku pozwala znaleźć obszar szkolenia, który może łączyć wysokie zapotrzebowanie na pracowników oraz nasze indywidualne predyspozycje.

Szkolenia dla pracowników biurowych

Praca umysłowa wymaga oczywiście innych kompetencji i wiedzy niż praca fizyczna. Dlatego nasz przegląd popularnych szkoleń, po których łatwiej jest o zatrudnienie podzieliliśmy na dwie osobne sekcje. W pierwszej przedstawiamy popularne szkolenia dla pracowników umysłowych rozważających podjęcie pracy w biurze, zarówno w prywatnych przedsiębiorstwach, jak i instytucjach i organizacjach publicznych. Jakie szkolenia warto rozważyć?

Szkolenia z marketingu internetowego. Branża handlu internetowego oraz wszelkiej działalności gospodarczej prowadzonej za pomocą sieci Internet przeżywa gwałtowny rozwój już od kilkunastu lat. Eksperci od rynku pracy przewidują, że trend ten utrzyma się jeszcze przez kolejnych kilkanaście lat. Dlatego też wszelkie szkolenia dotyczące Internetu, marketingu internetowego, tworzenia stron internetowych, wykorzystania social media w biznesie itp. są aktualnie doskonałym pomysłem.

Kursy i szkolenia programowania. Szacuje się, że w roku 2050 blisko 40% pracowników biurowych może być zatrudnionych w działach IT i powiązanych z technologiami informacyjnymi. Oznacza to ogromne zapotrzebowanie na programistów programujących w rozmaitych językach, ale również na stanowiska związane z wytwarzaniem oprogramowania. Należą do nich między innymi testerzy, specjaliści ds. infrastruktury sieciowej, specjaliści ds. bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa, a także kierownicy projektów IT itp. Szkolenia w tej dziedzinie są niezwykle popularną metodą wykorzystywaną do wejścia do branży IT.

Szkolenia menedżerskie. O ile wzrost zapotrzebowania na pracowników IT i tych zajmujących się marketingiem internetowym nie dziwi, o tyle kadra menadżerska to zawód istniejący od dziesiątek lat. Co powoduje, że zapotrzebowanie na menedżerów nie spada? Wysoce konkurencyjny i zmienny rynek pracy wymagający ogromnego doświadczenia, umiejętności interpersonalnych i zdolności dopasowywania się do zmian. Umiejętności te można rozwijać właśnie poprzez szkolenia menedżerskie. Szkolenia takie są oczywiście dobrym pomysłem dla osób, które mają już doświadczenie zawodowe, a powoli zaczynają myśleć o awansie.

Szkolenia dotyczące analizy danych. Współczesny świat wręcz tonie w informacjach, które często mają ogromną wartość. Przedsiębiorstwa już dawno zdały sobie sprawę jak cenna jest informacja, ale informacja przetworzona, przeanalizowana i uporządkowana. Stąd właśnie ogromne zapotrzebowanie na analityków rozmaitego rodzaju, od analizy danych, poprzez analizę finansową, analizę biznesową, aż po rozwiązania z zakresu gromadzenia i przetwarzania dużych zbiorów danych. Szkolenia z analizy danych, wykorzystania narzędzi takich jak SQL, Power BI i innych z zakresu business intelligence znacznie podnoszą nasze szanse na dobrze płatną pracę.

Szkolenia prawne. Szkolenia prawne od wielu lat cieszą się popularnością, która wynika z ciągłych zmian w otoczeniu. Każda branża czy dziedzina działalności gospodarczej poddana jest dzisiaj licznym regulacjom prawnym, normom oraz standardom branżowym i zawodowym. Osoby posiadające wiedzę z tego obszaru potrzebne są więc w każdym sektorze gospodarki. Szkolenia prawne to oczywiście bardzo szeroki obszar, może dotyczyć przetwarzania danych osobowych, praw konsumentów, prawa autorskiego czy prawa ochrony środowiska. Nie ważne jakie szkolenia z tej dziedziny rozważamy, pomagają one zdobyć wysoko specjalistyczną i cenioną na rynku pracy wiedzę.

Szkolenia dla pracowników fizycznych

Nie każdy ma predyspozycje do pracy biurowe, nie każdy też chce spędzać dzień pracy za biurkiem. Z myślą o tych, którzy chcą pracować aktywnie, czyli z myślą o pracownikach fizycznych rynek szkoleń i kursów przygotował specjalistyczne szkolenia. Jakie szkolenia dla pracowników fizycznych pozwalają liczyć na zatrudnienie?

Szkolenia dla kierowców zawodowych. Transport w Europie zdominowany jest przez przewóz towarów drogami, a za tym idzie ogromne zapotrzebowanie na kierowców zawodowych. W tym kierowców gotowych do przewozu specjalistycznych ładunków, na przykład niebezpiecznych chemikaliów czy odpadów. Z myślą o kształceniu kierowców zawodowych powstały szkolenia ADR i inne specjalistyczne, które pozwalają szybko otrzymać zatrudnienie.

Szkolenia dla brygadzistów i liderów produkcji. Polska przeżywa rozkwit przemysłu oraz budownictwa, a branże te opierają działanie o ekipy budowlane i produkcyjne, które kierowane są przez brygadzistów, kierowników i liderów produkcji. Jest to zawód łączący pracę fizyczną z zarządzaniem ludźmi, a do jej wykonywania przygotowują szkolenia dla brygadzistów.

Szkolenia dla operatorów maszyn. Bum budowlano-montażowy sprawia, że rośnie też zapotrzebowanie na takie zawody jak operator koparko-ładowarki, żurawia budowlanego czy wózka widłowego. Oczywiście to tylko przykłady, gdyż nie sposób wymienić wszystkich maszyn wykorzystywanych w biznesie, a co za tym idzie operatorów potrzebnych do ich obsługiwania. Szkolenia w tej dziedzinie dostępne są powszechnie w całej Polsce, a po ukończeniu szkolenia łatwo jest o zatrudnienie w zawodzie operatora.

Szkolenia dla służb utrzymania ruchu. Utrzymaniem parku maszynowego oraz flot pojazdów oraz całych zespołów produkcyjnych zajmują się służby utrzymania ruchu. Ich celem jest maksymalizacja dostępności parku maszynowego, ograniczenie kosztów eksploatacji i przywracanie maszyn do sprawności. Aktualnie rynek pracy zgłasza duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników SUR, czyli Służb Utrzymania Ruchu. Warto zainteresować się szkoleniami o tej tematyce.

Warto poznać rozmaite szkolenia i kursy dostępne na rynku, sprawdzić ich program i rozważyć zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, które na pewno pomogą nam w szukaniu pracy lub uzyskaniu upragnionego awansu zawodowego.

Materiał Partnera

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją